"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател.
Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани възможностите за съставяне на правитество, за избор на главен прокерор, за това дали Висш съдебен съвет с изтекъл мандат може да продължи да функционира и да избира на свой ред ръководителите на съдилищата и прокуратурата.
"Сега вече отиваме и до самите основи на държавността. Възможно ли е парламентът (България е парламентарна република), изобщо да заработи. Наистина трябва да си дадем сметка, и политици, и граждани-че това е не просто огромно разочарование, но и огромен риск една след друга да отказват да работят системите, върху които се крепи държавността в България", коментира Боряна Димитрова.
По думите и, това не е просто политическа игра и надхитряне, а отказ от работа на фундаменталните държавни институции.
Според социолога, изход от ситуацията може да има с промяна на процедурата за избор на председател на Народното събрание. Димитрова припомни, че процедурата не е фиксирана в Конституцията, а само в правилника на парламента.
"Най-чистата процедура в тази ситуация би била този, който получи на втори тур по-голям брой гласове, без да се търси непременно мозинство, да бъде председател на парламента" , предлага тя. Единственият проблем в случая, според нея, би бил фактът, че в този случай се преминава към променя на правилника преди да е избран председател.
Според Боряна Димитрова, още в момента, в който партиите са видели и осъзнали резултатите от изборите, са си направили извода, че оттук нататък отиват на нови избори.
"Така партиите не се готвят да избират председател на парламента, не се готвят да правят стъпки към формиране на мнозинство, а се позиционират за едни нови избори. Няма реално желание от нито една политическа сила в тази сложна конфигурация да се формира управленско мнозинство. И оттам нататък всяко предложение, което се прави, се прави по такъв краен начин, по който то сякаш чака да бъде отхвърлено", смята Боряна Димитрова.
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
За вярата, за нравствените ценности, за образованието, включително и по религия, говорим госта ни в „Добро утро, ден!“ в Страстната седмица. Адриана Любенова е доцент по теология и преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Тя е иконописец, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина. Има дълъг..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..
От арменския апостолически храм "Сурп Кеворк" в Стария град включваме отец Даниел , който след 20 години в САЩ избра да се върне пак в Пловдив. Той сподели важното за тяхната общност във вековния град по време на празниците, който всички очакваме заедно през тази година-арменци, католици и православни. Празникът ни потапя в библейските разкази за..
И вторият вот на недоверие към кабинета „Желязков“ – за провал в борбата с корупцията – беше неуспешен. При първото гласуване вотът беше подкрепен от 71 депутати. „Против“ него бяха 131. Нито един народен представител не се въздържа. Стигна се до повторно гласуване на вота на недоверие, при което резултатът беше: 72-ма народни представители „за“,..