Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България напредва съществено в зелената трансформация и кръговата икономика

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо.

Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък

Това е оценката на Владимир Димитров, експерт "Индустрия и околна среда" в Българската стопанска камара. 

Той обясни, че редица предприятия у нас прилагат прекрасни практики за редуциране на отпадъците, за влагане на все повече рециклирани материали в производствата и предотвратяване на образуването на отпадъци.

Принципът "замърсителят плаща" и такса "битови отпадъци" 

Между 60 и 70 % от такса битови отпадъци в страната се предоставят от бизнеса. Затова той е свръхнатоварен, коментира Димитров. 

По думите му, принципът "замърсителят плаща" изисква доста голяма отговорност.  Целта е домакинствата за извършват разделно събиране на отпадъците. Тези отпадъци, които не подлежат на рециклиране, те подлежат на депониране. 

Ако ние като общество възприемем това, че трябва да събираме разделно и да изхвърляме отпадъците си разделно, това, за което ще плащаме по принципа "замърсителят плаща", ще бъде по - малко. Т. е. плащаш, колкото изхвърляш.

Българската стопанска камара повече от десетилетие се стреми този принцип да бъде въведен, още повече, че той е заложен и в договора за функционирането на Европейския съюз, подчерта експертът. 

Има обстоятелства, които не позволяват принципът "замърсителят плаща" да бъде въведен на този етап.

В тези общини, където има малко на брой население и голяма територия за обслужване, разходите за транспортирне на 1 тон отпадък ще бъдат много по - големи, отколкото при общините с гъсти популации и имат развита инфраструктура и депа.

Необходимо е да се намери балансиран подход, тъй като този принцип може да доведе до миграция, предупреди Владимир Димитров.

От 2026 година този принцип ще бъде въведен. Това означава, че местните власти трябва да засилят комуникацията си с гражданите, за да се намери "златната среда", коментира експертът от БСК.

Той отбеляза, че има много общини, в които не съществува разделно събиране на отпадъците. Според него, финансирането е въпрос на договаряне между държавата и общините. 

Интервюто на Емил Костов с Владимир Димитров е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ако днес изядем двойно, а утре - нищо, всичко е наред!

Количеството и качеството на храната са важен фактор за дългия и качествен живот.  По нашите географски ширини битува схващането, че който преяжда, живее доста добре. И когато някой се вземе в ръце и отслабне здравословно едни 15 - 20 килограма, всички в обкръжението му започват да го питат дали не е болен от рак или не му се е случило нещо ужасно ...

публикувано на 08.01.25 в 17:47
Иван Стоянов - зам.-кмет на община Пловдив

Без лъв и тигър в Зоопарка на Пловдив...когато го има

От 1 февруари ще заработи новото общинско предприятие "Зоологическа градина - Пловдив", съобщи в интервю за програма "Ден след ден" зам.-кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Предложението на общинската управа ще бъде внесено за обсъждане на януарската сесия.  "Ще кандидатстваме пред програма „Околна среда“ за средства за зоологически..

публикувано на 08.01.25 в 17:13

Нови избори ще дадат от същото по много

Преговорите за правителство са възобновени. ГЕРБ обаче продължава преговорите за кабинет само с БСП и ИТН. Разговори с "Демократична България" ще се водят, само ако те подкрепят кандидатурата на Росен Желязков за премиер. За политическите интриги и отражението им върху обществото е интервюто на Антоанета Петричанска с Андрей Велчев, политолог и..

публикувано на 08.01.25 в 16:48

Бездействие и абсурди увеличават броя на енергийно бедните

Българските домакинства няма да издържат на ръст на тока още веднъж през годината след това, което ни посрещна от януари, категорична е доц. Теодора Пенева от Института за икономически изследвания при БАН, специалист по енергийна бедност. Българинът няма възможност да търпи и ще излезе на протест, както това стана през 2013 година, прогнозира..

публикувано на 08.01.25 в 15:17

350 000 лева влагат във втория STEM център на ЕГ "Иван Вазов"

В програма "Точно днес" разговор с Вихра Ерамян , директор на Езикова гимназия "Иван Вазов " - Пловдив, за втория СТЕМ център, който ще изградят в училището през тази година.  Обществената поръчка вече е обявена на стойност малко над 220 000 лева, за какво ще се ползва новата придобивка разказваме в програмата.  Общата стойност на проекта ще бъде..

обновено на 08.01.25 в 11:01