„Тревожи ме това, че няма съпричастност към болката на другия и че неговите проблеми не ни засягат. Неговото нещастие не ни засяга, ако то не е преживяно от нашите близки. Хората явно не си дават сметка, че бидейки здрави, може и те да изпаднат в затруднено положение и човекът, който е подценявал такава ситуация и тя не е била част от живота му, в един момент може да попадне в същия този капан“. Това заяви председателят на Съюза на инвалидите – Пловдив Вяра Мисчиян.
По думите й, точна бройка или достатъчно добре разработена извадка с характеристиките на тази общност няма.
„Държавата щеше да прави много регистри, сайтове, да качва информация на сайта на Агенцията на хората с увреждания, така и не се случи толкова години. Въпросът е защо тези хора нямат приличен или добър живот в общество, което твърди, че е възприело европейски и общочовешки ценности. Че работи за тях и ги разбира...“
Мисчиян бе категорична, че страната е шампион на хубави думи в нормативните уредби. Тя припомни, че на една от срещите с представители на ЕК по правата на човека през 2015 г. те са признали този факт, след като разговорът е засегнал иновативните и социални услуги в страната, които всъщност не са нови.
„Не може да се нарече нова социална услуга нещо, на което просто променяш табелката на сградата. Довчера е било Дом, на следващата година – някаква друга институция, предлагаща услуга в общността, персоналът е същият, който е бил и преди, начинът на работа не е кой знае колко съществено променен...“
Нещата са много относителни и със Стратегията за развитие на човешките ресурси, в която проблеми като развитие на социалните услуги за работещите в тях, за издигането на социалния работник като професионализъм, качество на предоставяне на знания и умения на съответните целеви групи и на гражданите са все още неизпълними.
Тези неща само се променят и копират от Стратегия в Стратегия и се преместват в следващия програмен период. Въпросът е какво се случва в действителност...В действителност почти нищо не се случва.“
Вяра Мисчиян подчерта още, че в изискванията към хората с увреждания има големи недоразумения и несправедливост. Като пример тя заяви, че хората с трайни увреждания над 50% или степен на увреждане с трайно намалена работоспособност с решение на ТЕЛК имат право на общински жилища на преференциална цена.
„...Но знаете ли какви жилища се дават на тези хора?! Освен това в наемните договори е залегнало изричното изискване те да ремонтирантират съответното жилище и то за своя сметка, а не - за сметка на наемната цена, която се дължи на общината. Ако човек има възможност да направи ремонт в днешно време на каквото и да е било, той няма да си наема общинско жилище, а ще отиде на свободен наем в прилично жилище.
По същия начин стои и въпросът и с наемните цени на имотите, които са за нежилищни нужди – ремонтите винаги са за сметка на наемателя, без да му се приспада от наемната цена, дори и застраховката е за сметка на наемателя.“
Мисчиян разказа и за абсурден случай преди дни, когато от община Пловдив - отдел за управление на собствеността са предупредили без никакво правно основание по телефона, че наемният договор за помещение, ползвано от Дружеството, трябва да бъде актуализиран по по-високи цени, с аргумент, че има повишение на началния размер на наемните цени на общинските имоти, гласувани от ОбС през септември.
"След като прочетох променената общинска наредба с приложенията, останах много изненадана, защото всъщност се оказа, че не се налага да се променя наемът, който плащаме в момента, тъй като той е в съответствие с актуалната общинска разпоредба."Цялото интервю - звуковия файл:
Как лошото време и студа ще се отрази на реколтата от череши в пловдивско коментира в програма "Точно днес" производителят от Куклен Тодор Попов. Според него още е рано да се каже какви са пораженията върху плодните дръвчета, но при някои от ранните череши средно на около 20 цвята има една завързала черешка, което означава, че на 90 % ще има..
Анализотърт от ЦИД Тихомир Безлов, който от години следи контрабандата на цигари, коментира, че има много има много противоречиви съобщения около разбития край Пловдив канал за цигари миналия ноември и последвалите пет месеца по- късно скандали. Той обвърза началото им с две събития в Пловдив - обиските в офисите на ПИМК и „Некст Лоджистик“ през..
Група родопчани от Смолянска област, сред които и Тодор Батков – син, стигна на коне до гръцкото село Димарио, преминавайки през затворения ГКПП „Рудозем – Ксанти“ в знак на протест срещу отказа да се отвори пътят Рудозем – Ксанти след присъединяването ни към Шенгенското пространство. На няколкостотин метра от неработещия пункт, връщащите се от..
Третият епизод на "Елементи в криза" е посветен на огъня. Летните пожари в Цалапица, Царацово и Катуница допринасят за лошото качество на въздуха в Пловдив и разкриват трудностите в комуникацията между граждани и институции. Епизодът представя един от героите огнеборци - главен инспектор Димитър Бришимов, началник сектор "Пожарогасителна..
В Пловдив официално честваха "100 години Седмица на гората“. Инж. Мирослав Димитров, директор на Регионалната дирекция по горите съобщи, че отбелязването в Пловдив започна от началото на седмицата. Служителите на дирекцията са запознали децата от пловдивските училища с работа на лесовъдите и важната роля на горите у нас. Тази есен ще се..