„Тревожи ме това, че няма съпричастност към болката на другия и че неговите проблеми не ни засягат. Неговото нещастие не ни засяга, ако то не е преживяно от нашите близки. Хората явно не си дават сметка, че бидейки здрави, може и те да изпаднат в затруднено положение и човекът, който е подценявал такава ситуация и тя не е била част от живота му, в един момент може да попадне в същия този капан“. Това заяви председателят на Съюза на инвалидите – Пловдив Вяра Мисчиян.
По думите й, точна бройка или достатъчно добре разработена извадка с характеристиките на тази общност няма.
„Държавата щеше да прави много регистри, сайтове, да качва информация на сайта на Агенцията на хората с увреждания, така и не се случи толкова години. Въпросът е защо тези хора нямат приличен или добър живот в общество, което твърди, че е възприело европейски и общочовешки ценности. Че работи за тях и ги разбира...“
Мисчиян бе категорична, че страната е шампион на хубави думи в нормативните уредби. Тя припомни, че на една от срещите с представители на ЕК по правата на човека през 2015 г. те са признали този факт, след като разговорът е засегнал иновативните и социални услуги в страната, които всъщност не са нови.
„Не може да се нарече нова социална услуга нещо, на което просто променяш табелката на сградата. Довчера е било Дом, на следващата година – някаква друга институция, предлагаща услуга в общността, персоналът е същият, който е бил и преди, начинът на работа не е кой знае колко съществено променен...“
Нещата са много относителни и със Стратегията за развитие на човешките ресурси, в която проблеми като развитие на социалните услуги за работещите в тях, за издигането на социалния работник като професионализъм, качество на предоставяне на знания и умения на съответните целеви групи и на гражданите са все още неизпълними.
Тези неща само се променят и копират от Стратегия в Стратегия и се преместват в следващия програмен период. Въпросът е какво се случва в действителност...В действителност почти нищо не се случва.“
Вяра Мисчиян подчерта още, че в изискванията към хората с увреждания има големи недоразумения и несправедливост. Като пример тя заяви, че хората с трайни увреждания над 50% или степен на увреждане с трайно намалена работоспособност с решение на ТЕЛК имат право на общински жилища на преференциална цена.
„...Но знаете ли какви жилища се дават на тези хора?! Освен това в наемните договори е залегнало изричното изискване те да ремонтирантират съответното жилище и то за своя сметка, а не - за сметка на наемната цена, която се дължи на общината. Ако човек има възможност да направи ремонт в днешно време на каквото и да е било, той няма да си наема общинско жилище, а ще отиде на свободен наем в прилично жилище.
По същия начин стои и въпросът и с наемните цени на имотите, които са за нежилищни нужди – ремонтите винаги са за сметка на наемателя, без да му се приспада от наемната цена, дори и застраховката е за сметка на наемателя.“
Мисчиян разказа и за абсурден случай преди дни, когато от община Пловдив - отдел за управление на собствеността са предупредили без никакво правно основание по телефона, че наемният договор за помещение, ползвано от Дружеството, трябва да бъде актуализиран по по-високи цени, с аргумент, че има повишение на началния размер на наемните цени на общинските имоти, гласувани от ОбС през септември.
"След като прочетох променената общинска наредба с приложенията, останах много изненадана, защото всъщност се оказа, че не се налага да се променя наемът, който плащаме в момента, тъй като той е в съответствие с актуалната общинска разпоредба."Цялото интервю - звуковия файл:
Липсата на канализация в град Брезово създава сериозен проблем за жителите на града в горещините. Сигнал за това подаде един от жителите на града - Иван Добревски. По думите му заради изливането на обратни води в коритото на река Брезовска, която заради жегата е пресъхнала, в градчето се разнася непоносима миризма. Според Добревски преди..
Мониторинг на потреблението на вода в пловдивското село Брестовица започнаха от ВиК –Пловдив. До тук се стигна след като и тази година част от живеещите там страдат от безводие и повече от 10 дена чешмите им са пресъхнали. Решението беше взето на спешна среща между местното население, кмета на Брестовица, зам.-кмета на община Родопи Емилия..
Протестите, които ще видим днес, са граждански отпор и са свързани с поредния опит на някои политически фигури да използват държавата и силовите структури за разправа с политическите си опоненти. Това заяви в програма "Точно днес" политологът Георги Киряков. Според него именно затова тази гражданска акция ще има много по-широк отзвук, макар че..
Над 2700 заявления за целева помощ за отопление са подадени само за 15 дни за предстоящия зимен сезон – съобщи в интервю за Радио Пловдив Десислава Йорданова – началник на отдел „Социална закрила“ в дирекция "Социално подпомагане" - Пловдив. Тя уточни, че броят на хората, които желаят тази помощ се увеличава, в сравнение с миналата година...
Актуалното от поредните промени в образованието. На дневен ред излизат високите такси за висше образование, платена форма. От една страна идеята е да се обучават по-малко, но по-качествени студенти, но от друга това не се харесва на университетите. Битката за намаляване на таксите поведоха от Софийския университет, следват ги студенти от Велико..