Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нова социална платформа стартира в Пловдив

| обновено на 04.12.24 в 17:23 | Интервю
Снимка: Личен архив

Платформата „Портал за грижа“ е ориентирана към намиране на старчески дом или хоспис. Услугата е напълно безплатна, със свободен достъп за всеки, който има нужда от съдействие.

Улесняването на достъпа до такава информация е една от основните цели на платформата. Тя функционира на територията на цялата страна, като търсенето на подходящ хоспис или старчески дом става чрез ключови думи за вида на услугата, местоположение, специфични заболявания и други.

„Много години, вече, получаваме запитвания от потребители, от техните роднини за това, че не успяват да открият правилното място за своя близък, молейки ни за съдействие. Установихме, че хората губят доста време, за да намерят правилното място. Причината, поради която ние се активирахме последните две години, мислейки в тази посока, е да спестим от една страна време на хората, от друга страна да предоставим качествена грижа, съобразно техните критерии. Например, за специфични заболявания на техните роднини. Домовете, с които имаме договорни отношения са домове, които ние лично сме посетили, проверили. Запознати сме с услугите и предимствата на всеки един от тях. Платформата стартира наскоро, но вече имаме все повече домове, с които имаме сключени договори. Хората, които от друга страна имат нужда, се доверяват все повече. Платформата, като цяло, работи с различни видове организации, защото нашата цел е да предоставим холистичен подход. Нашата бъдеща стратегия е да предлагаме все повече услуги, които да обхванат проблемите на застаряващото население, което към момента е факт. Учим се, от нашите европейски и световни партньори, на добри практики“, разказва инж. Николай Чалъков, от „Добролетие – център за грижа“.

„Услугата е насочена към активни и работещи хора, които искат да осигурят грижа за своите близки. Те прекарват много време лутайки се, търсейки къде се намират тези домове? Как е организирана грижата там? Има един много деликатен психологически проблем. Те изпитват страх, вина, несигурност. Как могат да поверят любимия си родител на хора, които не познават? В този смисъл, създавайки портала на грижата, те могат бързо, лесно и безплатно да достигнат до услуга, която е качествена.

Всеки, който реши да използва платформата и търси такава услуга, попълва специална форма, оставя своето име, контактна информация – телефон, имейл адрес, посочва дали търси място за настаняване на мъж или жена. Има в поле, в което може да се опише какво е състоянието на човека? Какви заболявания има? Дали има някакво заболяване? Възможно е, също така, да посочи град и регион, в който желае да бъде настанен. Например, ако търсенето е за град Пловдив, човекът има опция да посочи в какъв радиус, около града, за него е приемливо да настаним неговия близък – 20 километра, 30 километра или петдесет. Има хора, които не се притесняват, че услугата няма да бъде в града, а в региона, където те могат да отидат, когато пожелаят да видят своя близък. След като тази форма постъпи при нас, ние се свързваме с човека. Провеждаме един подробен разговор, в който наистина да установим каква е заявката, какви са нуждите на човека, който ще настаним. Разполагайки с нашата база данни, насочваме човека там, където има свободно място и където нуждите му могат да бъдат удовлетворени. Порталът е достъпен онлайн и ние имаме партньорски взаимоотношения с домове, на територията на цялата страна“, допълва Ани Шилева, психолог с над двайсет години опит в социалната сфера.

„Портал за грижа“ е платформа, която продължава да се развива. Тя разполага с екип от проверени, добре подготвени и обучени специалисти. Един от предстоящите проекти е свързан с осигуряването на безплатни разговори, консултации с психолози, по телефона или на място, на възрастни хора, които са с увреждания и живеят изолирано в дома си. Хора, при които чувството на социална изолация и отчуждение е изключително силно, и които финансово не могат да си позволят такава услуга.

Инж. Николай Чалъков и психологът Ани Шилева са гости в неделния „Шейкър“. Чуйте още, в прикачения файл. 


По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ изпусна ситуацията с чумата и тя излезе извън контрол

Ситуацията в страната с огнищото на чума по овцете във Велинград е стряскаща. Ако това огнище на чума бъде изтървано има риск да настъпи в други краища, коментира пред Радио Пловдив Бойко Синапов, който е председател на Обединени български животновъди. Той подчерта, че има притеснения от много животновъди от разпространение на заболяването. По..

публикувано на 04.12.24 в 16:06

Вместо Народно, това е вече "Разнородно събрание"

Четвърта седмица и рекордни опити за избор на парламентарен председател. 38 дни след изборите и 23 дни след конституирането на 51-то НС продължава това безкрано дълго заседание.  Безплодно, безидейно и опасно, защото с действията си и риториката си, депутатите дискредитират себе си и самата институция – коментира ситуацията социологът Елена..

публикувано на 04.12.24 в 15:53

"Майстор на покриви" от Ново село завлече 35 000 лева от семейство

Пловдивчанка съобщи в социалната мрежа за пореден измамник по схемата с ремонт на покриви и строителни услуги. Николай Янчев е от Ново село, община Стамболийски, представял се за майстор на покриви и други ремонти и успял да завлече нея и семейството й с близо 35 000 лева.  Елена Данаджиева и съпругът й са подписали договор с него за ремонт на..

публикувано на 04.12.24 в 14:40

Панагюрище е пример за успешно публично- частно партньорство

В Община Панагюрище се реализират проекти на стойност 30 милиона лева, финансирани от държавния бюджет. Голяма част от тях са насочени към решаването на основния проблем, а именно водоснабдяването на града. Това заяви кметът на Панагюрище Желязко Гагов, който се включи в срещата на бизнеса и общините, организирана от вестник „Капитал“...

публикувано на 04.12.24 в 12:47

Държавата е в капан и това е много опасно

Изграждането на модерен демократичен начин на мислене на обществото може да стане само чрез културното развитие на отделния човек, а това е невъзможно без общуване на нов език; без критично и трезво отношение към всичко направено, казано и разпространено в публичното пространство; без уважение и защита на личното пространство, на правата и..

публикувано на 04.12.24 в 10:48