На 26-тия ден от началото на първото си заседание депутатите от 51-то Народно събрание си избраха първия сред равни. Наталия Киселова от “БСП-Обединена левица” вече е председател на парламента, избрана със 140 гласа “за”, 93 – „против“ и нито един “въздържал се”. Кое отпуши канализацията и излетя като бял дим над Народното събрание? Овладя ли Пеевски парламента, както обявиха от „Има такъв народ“? Защо Делян Пеевски декларра днес, че е готов да бъде министър-председател и да поеме отговорност за държавата, ако хората му гласуват доверие? Темата коментираме с проф. Людмил Георгиев, университетски преподавател, д-р по социология и д-р на психологическите науки, бивш член на ръководството на ДПС.
Следим и друга конфликтна тема – ситуацията с животновъдните ферми във Велинград:
Двама министри – на вътрешните работи Атанас Илков и на земеделието Георги Тахов, дадоха извънредна съвместна пресконференция в Пазарджик. Какво казаха те и как властите се стремят да намалят напрежението с чумата по овцете ще разберем от репортажа на кореспондентката ни в Пазарджик Невена Петрова.
Защо стопаните от Велинград настояват случаят да се разследва? Откъде идват съмненията на фамилията Илиеви за нарушения от страна на отговорните институции по казуса? Жертва ли са на кокнуренция тези животновъди, както сами твърдят? Търсим коментара на човек, който е при фермерите още от началото на скандала - Стефан Попов, председател на Независимото сдружение „Екогласност“ – Пазарджик.
И още:
75 години след откриването си Панагюрското златно съкровище е изпълнено с мистерии и въпроси, които търсят своите отговори. Кои са те и какви отговори дават учените? Разговорът ще е с доц. Иво Топалилов, ръководител на Центъра по тракология в Института по балканистика към БАН. Той участва в двудневна национална конференция в Панагюрище, която е част от тържествата по повод годишнината от откриването на златното съкровище.
На Никулден ще отидем и в храма „Св. Николай Мирликийски Чудотворец“ в Пловдив, където бе и владиката – именик дядо Николай, както и редица видни гости. Ще чуем част от равносметката на митрополита за 18-те години начело на Пловдивската епархия и поздрава му за днешния празник.Слушайте програма "Ден след ден" в днешния петък след новините в 15 до 17 часа по Радио Пловдив!
Тази неделя говорим за глаголицата, с Нора Пенева. Тя е писател, вдъхновител, изследовател. Нейни са книгите „Буки“ и „Глаголически именник и нумерология“. Очаквайте и астробюлетина за юни, със Стефи Недевска. Очакванията ни за нещата, по-често, са някак по-сладки и свежи от реалността на изживяването. Но, този юни ще бъде..
В навечерието сме на най- светлия и най- безспорен български празник – 24-ти май! Честването му тази година съвпада с 1170-та годишнина от създаването на славянска писменост и 1160 години от приемането на християнството. За двете годишнини и за избора, който България прави преди 12 века ще ни припомни проф. Христо Матанов. Ще..
Всяка година по това време в страната започва абитуриентската треска. Родителите ритуално изпращат неусетно порасналите си деца в света на реалния живот, а те посрещат събитието , възторжено броейки до 12, поели за бала, след който се очаква да станат самостоятелни хора. Всички по реда си сме минали по този път, пълни с надежди и мечти за..
В петък сутрин в навечерието на 24 май ще ви разкажем за старите ръкописи и книги в НБ "Иван Вазов" в Пловдив, а наш събеседник ще е главният библиотекар в отдел "Специални сбирки" д-р Петко Георгиев. Ще ви заведем и в Цар-Симеоновата градина, изпърстрена вече с мащабни цветни картини, изобразяващи буквите За първото издание на фестивала Флоропополис,..
Защо повечето от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото? Отговорът на този въпрос идва от последното проучване на изследователски център "Тренд". Представя го Евелина Славкова. С нея проследяваме и последните щрихи от електоралната картина и оценката за работата на правитеслтвото и нивата на подкрепа към партиите...