"В този смисъл конференцията имаше за цел да представи отделни аспекти от живота на самото съкровище, от това, какво то представлява и в контекста, в който то е съществувало и е било заровено впоследствие в земята. Имаше любопитни доклади, касаещи интерпретация за американските глави върху фиалата на панагюрското съкровище. Оказа се, че те не са само там, но са и върху други съдове. Специално имаше доклади посветени на кентаврите върху амфората ритон и върху въоръжението на воините, което е представено, което показва не само тракийската гледна точка, но и елинската", коментира доц. Топалилов.
По думите му на форума са изнесени много нови неща, но все пак всичко написано досега, не е достатъчно.
Според ръководителя на Центъра по тракология много любопитен е бил докладът на френски професор от университета в Лорен Алиенор Руфин Солас, която е повдигнала въпроса за ролята на Панагюрското съкровище в рамките на златните съкровища, златните съдове, в рамките на военните конфликти на Балканите и в Тракия. Той допълни, че напоследък се прави едно преосмисляне на някои от основните проблеми, които поставя съкровището. Като например къде е било произведено, интерпретацията на някои от сцените, но също така, трябва да му се намери мястото и в цялостния контекст в региона, Тракия, а също така и в Северните Балкани в политически аспект. По тази причина конференцията е разделена на две – единият ден – въпросите които то поставя и повдига, а вторият ден е посветен на региона Панагюрище от времето, когато панагюрското съкровище е било заровено.
"Учените са обединени, че съкровището е произведено в Мала Азия и напоследък има доста аргументирани мнения, че съдовете са били произведени в Абидос. Любопитното обаче е, че в семантиката има много културни влияния, тъй като Абидос е разположен между Изтока и Запада и все още не е ясно как то е попаднало в нашите земи. Точно това е и проблемът, който повдигна френският професор, каква функция е изпълнявало съкровището, за да достигне до Панагюрище и впоследствие да бъде ритуално положено в земята", обясни доц. Топалилов, който припомни, че съкровището е датирано от последната четвърт на IV-ти век.
Той посочи, че Панагюрище е известно не само със съкровището, но и със своите златни находища, което показва тясна връзка между съкровището и региона. То показва съществуването на един много високо развит политически, културен и военен център в региона, за да стигне това съкровище от Мала Азия, до Панагюрище, където е ритуално заровено, който тепърва ще се изследва.
Специалистът допълни, че въпреки многото изписани страници за Панагюрското съкровище, се оказва, че в някои от аспектите тепърва започват изследвания.
"Надяваме се от тази конференция да излезе един много хубав том с докладите на всички участници, което да постави началото на една поредица, която да бъде фокусирана изцяло върху проблемите на Панагюрското съкровище и развитието на региона на Панагюрище в античността", заключи доц. Топалилов.
Чуйте още в звуковия файл.В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..