Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пирамидалните структури показват, че кризата е факт

Доц. Златогор Минчев
Снимка: БГНЕС

Доверчивост, непремерено желание за бърза печелба, икономическо невежество или изкусна измама, в която и просветените се губят, е поредната финансова пирамида ВЕTL? Експертното мнение на доц. Златогор Минчев от Института по информационни и комуникационни технологии на БАН и директор на Съвместния център за обучение, симулации и анализ към секцията „Информационни технологии в сигурността“ е, че във века на дигиталните технологии обемът на измамите расте постоянно. 

"Виждаме, че такива стари схеми за пирамидални структури, които в България бяха популярни през 90-те години, а пък датират от времето сигурно на египетската цивилизация и Шумер, отново придобиха гражданство. Това само показва, че икономическата криза вече е факт, а другото са празни анализи за намален растеж и обещания за светло бъдеще. Самият факт, че хората търсят бързи печалби е красноречиво", коментира той. 

По думите му изненадващото в случая е по-скоро идеята за високотехнологични разработки. 

"Обикновено става дума за ясни търговски дейности и операции, а тук става дума за високотехнологични решения, които се произвеждат в Китай. Явно е, че просто схемата не е била реалистична, сега ще започнат едни оправдания, че не е така, че всичко е наред, обаче хората естествено са си загубили парите", обясни експертът.

Той припомни, че в такъв тип структури участниците печелят само в началото и после те плащат печалбата на другите, новопостъпили. След това нещата се наместват и този кредитен балон гръмва. 

"По-притеснителното е, че вероятно това няма да е единственото такова събитие до края на годината, а и догодина, защото дигиталната икономика отваря много такива възможности и всеки се опитва да се задържи на пазара под някаква форма и да запази парите си", посочи доц. Минчев.

Той смята, че средната класа е по-уязвима към такива пирамидални структури, защото тя печели достатъчно, но ѝ се иска да живее по-добре и затова търси такива възможности. Според него, когато се играе на такива електронни борси, трябва да сме наясно, че всичко над 5% печалба е спекулативно и ще има негативни последици дългосрочно. 

Доц. Минчев допълни, че в случая става дума за компания, която оперира в България. 

"Ако играем на световната борса, постоянно се случват такива работи, но не се коментират толкова гръмко. И трябва да отбележим, че стана и с биткойна. Това са естествени тенденции в световната дигитална икономика и по-скоро хората, които се опитват да запазят и умножат своите пари, трябва да подхождат по-внимателно", съветва експертът.  

Мнението му е, че регулация в подобни дигитални инвестиции може да се направи, но по-скоро в обема, в който частни граждани инвестират пари, защото търсенето на големи печалби ги кара да инвестират дългогодишни спестявания. Няма как да се регулира обаче възникването на подобни компании, които са съвсем нормални търговски дружества. 

"Доколкото ми е известно дори тийнейджъри в България са научили за схемата и са търсили възможност да участват през родителите си, за да може бързо да спечелят пари сега по празниците, така че и младите хора са мотивирани от ситуацията за бързо забогатяване, което е естествено. В дигиталната мрежа анонимността позволява реално да се генерират много пари и трябва да сме абсолютно наясно, че това няма как да спре с никакви регулационни механизми. Имаше такива нагласи в Европейския съюз, но това нарушава демократичният тренд, по който ЕС се развива", коментира доц. Златогор Минчев. 

Чуйте още в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Божидар Божанов

Хората на улицата очакват да има правосъдие за всеки

Протестите в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев, са продиктувани от това, че прокуратурата, Антикорупционната комисия и като цяло правоохранителната система в страната, очевидно действат като бухалка по конкретни политически проекти. Това заяви в интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив съпредседателят на "Да, България"..

публикувано на 21.07.25 в 10:31
Татяна Буруджиева

Опозицията не може да предложи алтернатива на управлението

„Големият проблем за стабилността на правителството на Росен Желязков е в действието на два основни фактора. Единият фактор, е липсата на всякакъв интерес, желание и дори моментна нагласа, в който и да е от партньорите в управляващата коалиция, а и в мнозинството в НС, да свали това правителство и да тласне страната страната към предсрочни..

публикувано на 21.07.25 в 10:11
Кметът на Сопот Станислав Стоенчев

В Сопот решават проблема с водата заедно с ВиК и бизнеса

Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев.  Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..

публикувано на 18.07.25 в 10:51

Преиздават най-старата детска книга за Левски

Издателство "Нитон" подготви за печат първата книга за Васил Левски за деца, издадена през 1924 г. Книгата е може би едно от най-докосващите и достоверни четива за Васил Левски, създадено за българските юноши и родители. Автор е Данаил Кацев - Бурски, български писател, краевед, публицист.  Книгата излиза със заглавието "дякон Игнатий. Васил Иванов...

публикувано на 18.07.25 в 09:22

В Пазарджик е легитимен Общ. съвет от предишния мандат

Решенията на съда не се коментират, а се изпълняват – така председателят на Общинската избирателна комисия в Пазарджик Антони Върбев коментира касирания от ВАС избор на общински съветници в града. В хода на делото бяха отворени за повторно преброяване чувалите в 52 секции.  При отварянето им бе установено, че в голяма част от проверените..

публикувано на 18.07.25 в 08:43