Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ е бенефициент на мащабен проект, финансиран от Плана за възстановяване и устойчивост.
Проектът е по компонент „Иновативна България“, инвестиция 1 „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации“, процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ „Създаване на мрежа от изследователски висши училища в България“.
Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ спечели проект на обща стойност 20 милиона лева, финансиран от Плана за възстановяване и устойчивост.
Проектът „Дигитални устойчиви екосистеми – технологични решения и социални модели за устойчивост на екосистеми (ДУЕкоС)“ е част от мрежата от изследователски висши училища в България. Това каза проф. Невена Милева, заместник-ректор на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“:
„Целта на проекта е да работим по т.нар. устойчивост на екосистеми, което включва приложение на концепцията на екосистемните услуги и в себе си интегрира екологични, социални и икономически принципи“.
Целта е да се решават проблеми, породени от засиления антропогенен фактор. Целевите групи по проекта всъщност са цялото общество, посочи проф. Милева: „... защото проектът предвижда и екологични решения, резултати, свързани с биотехнологиите, които биха могли да се прилагат в медицината, в хранителната индустрия. Имаме и отделна част, която се занимава с модерни съвременни образователни системи, т.е. методи за образование, дигитализация, т.нар. „умни градове“.
Дейностите по проекта са разпределени в няколко групи, свързани с изследване и анализ на околната среда, международно сътрудничество, стимулиране на научно-приложни изследвания и др.
Вече има и конкретни резултати, например джибри от различни сортове грозде, които съдържат различно количество полифеноли, полизахариди, фибри.
"Разработихме биотехнологичен процес и продукт, който може да се прилага като антиоксидантен комплекс за превенция и контрол на оксидативния стрес при преддиабетно състояние и диабетно болни. Друг интересен резултат в областта на биотехнологиите е разработването на нови портативни апарати за измерване количеството на активни вещества в козметични и хранителни продукти. Имам предвид масов продукт в козметиката, който е съставката за избелване на кожата. Ние в момента работим биосензор за дедекция на вещества, които подтискат процеса на пигментация на кожата".
Проф. Милева допълни, че в университета е инсталиран референтен уред, разработен по специална технология, и с тяхната експертиза и апаратна част са търсен партньор в граждански инициативи за мониторинг на въздуха.
Друг интересен момент като резултат от нашата работа е т.нар. „живи стени от мъх“, които традиционно се използват за подобряване на градската естетика и качеството на въздуха. В рамките на проекта ДУЕкоС те са първите за България и за първи път в международен мащаб ги използваме като инструмент за мониторинг на качеството на въздуха. Това, разбира се, е директен принос към местните и държавни органи в сферата на околната среда за смекчаване на проблемите в екологично засегнатите райони.
Резултатите от проекта ще дадат нова насока при изследването на замърсяване на околната среда, климатичните промени, пречистване на околната среда и водите, особено от пластмаси. ПУ вече има 2 заявки за международни патенти и подготвяме още 3, така че това са добри резултати от проекта, който дори не е завършил, каза проф. Милева.
Друг аспект е изграждането на смарт център за нови образователни технологии.
„Навсякъде в момента говорим за дигитализация, за съвременни методи за обучение, приложение на STEM и STEEM технологии в училищното образование. Ние в този център ще предлагаме широко обучение и на действащи учители, и на бъдещи студенти, които ще бъдат учители и ще прилагаме изключително съвременни образователни технологии.
Проектът на ПУ стартира през февруари 2023 г. и ще приключи през юни 2026 г.
„Днес се очаква да се разгледа мярката за неотклонение на варненския кмет Благомир Коцев, тоест днес се очаква да се получи обрат в решението на Софийския съд. Затова причината е друг обрат, от вчера, който може да е началото на процес с непредвидими последици. Става дума за отказ от показания на основния свидетел срещу Благомир Коцев. Изглежда..
Проф. Тоньо Шмилев, един от доайените на българската педиатрия, обяви чрез фейсбук кампания в защита на българския лекар. „ Нека обществото да види, че ние сме мнозинство и че не желаем да бъдем хулени и обвинявани в грубо отношение към пациентите си. Искаме да работим спокойно, за да бъдем наистина полезни. Който ме познава знае, че аз стоя..
Липсата на канализация в град Брезово създава сериозен проблем за жителите на града в горещините. Сигнал за това подаде един от жителите на града - Иван Добревски. По думите му заради изливането на обратни води в коритото на река Брезовска, която заради жегата е пресъхнала, в градчето се разнася непоносима миризма. Според Добревски преди..
Мониторинг на потреблението на вода в пловдивското село Брестовица започнаха от ВиК –Пловдив. До тук се стигна след като и тази година част от живеещите там страдат от безводие и повече от 10 дена чешмите им са пресъхнали. Решението беше взето на спешна среща между местното население, кмета на Брестовица, зам.-кмета на община Родопи Емилия..
Протестите, които ще видим днес, са граждански отпор и са свързани с поредния опит на някои политически фигури да използват държавата и силовите структури за разправа с политическите си опоненти. Това заяви в програма "Точно днес" политологът Георги Киряков. Според него именно затова тази гражданска акция ще има много по-широк отзвук, макар че..