На Бъдни вечер светът притихва в очакване.
В голямата тишина преди Рождество Христово са стаени бляновете ни за по-добри дни, за повече спокойствие, разбиране и обич. Топлината на дома ни омагьоства с радост от присъствия, разговори, споделени емоции, от които блика сила.
Силата да бъде пожеланото от нас, а късметът в питката - да сме искрени и истински.
Името на празника произхожда от "Бъдник" - дървото, което гори в огнището и символизира светлината и топлината, озаряващи дома. Магичният заряд на този празник не се таи единствено в ритуалите, а е символ на обичта и надеждата искрите от бъдника и думите в молитвите ни в тази специална нощ да озарят сърцата ни с мир и доброта...
"Точно днес" е време на надежда и внимание, защото тишината отзвучава оглушително, за да ни предупреди за думите, които сме изрекли в гняв или ще изречем неуместно. На Бъдни вечер тишината в нощта е свята, заради чудесата, които се случват на Коледа...
За някои малки чудеса в живота ни ще си припомним в гласове и теми от програмите на Радио Пловдив, оставили красиви следи във времето.
За талантливите пловдивски ученици Виктор Василев, който през септември замина да учи в Консерваторията в Лозана, Швейцария и Радостин Чолаков от Барутин, спечелил награди за отличните му софтуерни проекти и вече учи в престижния Станфордски университет, разказва Живка Танчева.
Добавяме е разказа за младия пловдивски цигулар Виктор Костов, спечелил втора награда от Международния цигулков конкурс "Тибор Варга Джуниър" в швейцарския град Сион, вече студент в Консерваторията в Лозана, Швейцария. Интервюто с него е на Паолина Комсалова.
Истинско чудо се случи в началото на септември, когато недоносено бебе от Асеновград бе спасено, благодарение на детската линейка, дарена от инициативата "Капачки за бъдеще". Иванка Петкова ни припомня факта.
"Хляб наш насъщен". Мащабна изложба с това име, посветено на хляба с библейски и евангелски сюжети, създадени върху старинни дървени предмети от традиционния бит, свързани с хляба, представи известната художничка Вихра Григорова в Пловдив. Какво привлича художничката в желанието да вдъхне нов живот на старите ръчно изработени и отдавна вече с антикварно значение предмети, свързани с хляба - на този въпрос отговаря Вихра Григорова.
В отминаващата 2024-та година месец октомври бе посветен на големия български художник Йоан Левиев. "Точно днес" си припомняме някои от знаковите творби на художника, представени в мащабна експозиция от изкуствоведа и директор на Градска художествена галерия Красимир Линков.
Книгите като тих бряг за среща със себе си - поканата за тази емоция е от писателката Мария Лалева, която представи в Пловдив през октомври последния си роман "Пътища отогън". С нея разговаря Димитър Владимиров.
А "Добро утро, Ден" на Бъдни вечер ни връща към разговора с писателя Красимир Димовски и споделени от него мисли за вярата, приятелите, мрежите, изкуствения интелект и ...хората около нас.
Днес в Клуб "Неделя" послучай 50-годишния юбилей на камерния женски хор към АМТИ "Проф. Асен Диамандиев"- Пловдив ще разговаряме с Елица Йорданова- представител на колектива, която ще разкаже как се поддържа жива една музикална традиция и за ежегодните срещи на възпитаничките на Маестро Киркор Четинян, хористките, които гордо се наричат "четинянки"...
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Последно неделно утро на юли! Споделяме го с хубава музика, приятни и полезни теми и компетентни събеседници. Необходимостта от дигитален детокс е свързана с претоварването на мозъка ни от екрани, мобилни устройства, визуални стимули и реклами, онлайн и социални медии. Как етеричните масла могат да ни помогнат да изключим мозъка си от дигиталния..
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Кристиян Владов – главен уредник в Природонаучния музей в Пловдив и специалист по приложна хидробиология. Куратор на залите „Риби“ и „Сладководен аквариум“, изследовател на водния свят и участник в експедиции чак до Антарктида. Той е сред участниците в 33 българска експедия до Ледения континет,..
Градът е полупразен, завладян от обичайната юлска жега. Тези, които сме още тук - най- коравите пловдивчани, разчитаме на утешителната вяра в августовската отпуска, пием ледени фрапета и благославяме наум изобретателя на климатика - почитаемият мистър Уилис Кериър. Днес в предаването освен свежа музика и интересни теми сме ви приготвили..