На Бъдни вечер светът притихва в очакване.
В голямата тишина преди Рождество Христово са стаени бляновете ни за по-добри дни, за повече спокойствие, разбиране и обич. Топлината на дома ни омагьоства с радост от присъствия, разговори, споделени емоции, от които блика сила.
Силата да бъде пожеланото от нас, а късметът в питката - да сме искрени и истински.
Името на празника произхожда от "Бъдник" - дървото, което гори в огнището и символизира светлината и топлината, озаряващи дома. Магичният заряд на този празник не се таи единствено в ритуалите, а е символ на обичта и надеждата искрите от бъдника и думите в молитвите ни в тази специална нощ да озарят сърцата ни с мир и доброта...
"Точно днес" е време на надежда и внимание, защото тишината отзвучава оглушително, за да ни предупреди за думите, които сме изрекли в гняв или ще изречем неуместно. На Бъдни вечер тишината в нощта е свята, заради чудесата, които се случват на Коледа...
За някои малки чудеса в живота ни ще си припомним в гласове и теми от програмите на Радио Пловдив, оставили красиви следи във времето.
За талантливите пловдивски ученици Виктор Василев, който през септември замина да учи в Консерваторията в Лозана, Швейцария и Радостин Чолаков от Барутин, спечелил награди за отличните му софтуерни проекти и вече учи в престижния Станфордски университет, разказва Живка Танчева.
Добавяме е разказа за младия пловдивски цигулар Виктор Василев, спечелил втора награда от Международния цигулков конкурс "Тибор Варга Джуниър" в швейцарския град Сион, вече студент в Консерваторията в Лозана, Швейцария. Интервюто с него е на Паолина Комсалова.
Истинско чудо се случи в началото на септември, когато недоносено бебе от Асеновград бе спасено, благодарение на детската линейка, дарена от инициативата "Капачки за бъдеще". Иванка Петкова ни припомня факта.
"Хляб наш насъщен". Мащабна изложба с това име, посветено на хляба с библейски и евангелски сюжети, създадени върху старинни дървени предмети от традиционния бит, свързани с хляба, представи известната художничка Вихра Григорова в Пловдив. Какво привлича художничката в желанието да вдъхне нов живот на старите ръчно изработени и отдавна вече с антикварно значение предмети, свързани с хляба - на този въпрос отговаря Вихра Григорова.
В отминаващата 2024-та година месец октомври бе посветен на големия български художник Йоан Левиев. "Точно днес" си припомняме някои от знаковите творби на художника, представени в мащабна експозиция от изкуствоведа и директор на Градска художествена галерия Красимир Линков.
Книгите като тих бряг за среща със себе си - поканата за тази емоция е от писателката Мария Лалева, която представи в Пловдив през октомври последния си роман "Пътища отогън". С нея разговаря Димитър Владимиров.
А "Добро утро, Ден" на Бъдни вечер ни връща към разговора с писателя Красимир Димовски и споделени от него мисли за вярата, приятелите, мрежите, изкуствения интелект и ...хората около нас.
Служебният премиер Димитър Главчев отправи упрек към народните представители, че са излезли във ваканция, преди да са решили въпроса с бюджета за догодина. Това стана по време на инспекцията му заедно с министъра на енергетиката Владимир Малинов в ПАВЕЦ „Чаира“. Чуйте репортаж от там. В днешното предпразнично предаване ще припомним някои от..
Грижим се за духа и днес говорим за специалното дърво на Бъдни вечер, според българската традиция. Очаквайте и традиционната ни рубрика „Орисници“. Темата, отново, е празнична. Говорим с психолога Мариана Кодинова, за връзката със свещеното място в нас. Очаквайте и рубриката „Предразсъдъци и следразсъдъци“, с Жоро Пеев...
В последния работен ден преди Коледа в предеванията а Радио Пловдив започва цикълът от спомени от годината, която си отива. За социалната картина на 2024- та и очакванията за следващата поканихме за разговор доцентът по социология Алексей Пампоров. Заедно с актуалните теми от деня днес ще се погледнем към голямата българска изложба "Тракия и античният..
В навечерието на най-светлите празници Ви срещаме с усмивка, живи думи, благи пожелания ухаещи на канела и пренасящи ни в един наистина пъстър свят. "Коледа е пъстър свят" - така се нарича песента, която ще представим днес заедно с виновниците сътворили този уникален коледен шедьовър, а именно Щерион Пилидов, Теодора Радилова и не на последно място..
На 22 декември отбелязваме деня на Св. великомъченица Анастасия. Честито на имениците! Очаквайте астро бюлетина за януари, със Стефи Недевска. С Вили Тичкова говорим за Оупън Флор - практика за съзнателно движение и танци. През последните 21 години Вили Тичкова е живяла в Англия, където завършва психология, обучава се като хомеопат,..