Подобряване на градския транспорт, чистота на града и реализиране на нови инфраструктурни проекти ще са приоритетите тази година пред Община Пловдив. Това заяви в интервю за Радио Пловдив пловдивският кмет Костадин Димитров.
През 2025 година администрацията ще кандидатства за държавно финансиране с проекти за над 70 милиона лева. Сред по-важните от тях са реконструкцията на Античен форум на Филипопол – Юг и Изток, ремонт на „Рогошко шосе“ за 12 милиона лева, нова детска градина в „Западен“, а също и в „Северен“, нова ясла в „Южен“ и „Тракия“, превръщането в пешеходна зона на част от улица „Иван Вазов“.
„Това е много важен инфраструктурен проект. Кандидастваме с този проект. Ще започнем реконтрукцията, ако ни бъдат делегирани средства от държавата. Освен това, не трябва да забравяме околвръстния път на „Тракия“, който също има нужда от рехабилитация, спротната база на ЕГ, която също трябва да завършим изграждането й“, каза Костадин Димитров.
Ще се направи и реконструкция на булевард „Марица“-Север и Юг - от моста на Панаира до моста на Герджика.
Сред приоритетите тази година ще е подобряване на чистотата на града.
„Няколко неща трябва да се случат за да се подобри чистотата на града – ще увеличим кратността на миене и метене на улицата. Съответно от очисленията да бъде закупена нова техника, която да извършва тази дейност, особено за район „Южен“, където почистването се извършва от ОП „Чистота“, каза още пловдивският градоначалник.
Той увери, че ще има стриктен контрол върху общинското предприятие, но беше категоричен, че нерегламентираното изхвърляне на отпадъци около контейнерите за смет трябва да бъде прекратено.
„Ще налагаме санкции. Може би ще бъдат увеличени и глобите за тази нерегламентирана дейност“, каза още Костадин Димитров.
Той е категоричен, че тази година ще се работи усилено за подобряване на качеството на градския транспорт, което е изключително важна тема за пловдивчани.
„Ние искаме пловдивчани да са доволни. Това е много важно и затова прекратихме договора от 2016 година, както и договора от 2018 година и наложихме временни мерки. Мисля, че имаме стъпка напред, но има още какво да се желае“, каза кметът.
Градоначалникът посочи, че тази година активно трябва да заработи системата за електронно таксуване, която беше въведена през миналата година. Необходимо е да се оправят електронните табла, които да дават актуална информация за движението на автобусите.
„Трябва да имаме едно културно обсложване, което да е до по-късните часове на денонощието“, каза още Костадин Димитров.
Проекти за над 200 милиона лева реализира Община Пловдив през 2024 година, а работата по част от тях ще продължи и през Новата година. Сред най-важните осъществени проекти са новия Бетонен мост и „Модър-Царевц“, които се чакаха от пловдивчани от години.
Двета части на интервюто с Костадин Димитров можете да чуете в звуковите файлове.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..