Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов, председател на Софийския форум за сигурност и бивш зам.-министър на отбраната. 

Той допълни, че приемането ни има и някои рискове. Сред тях са например по-големият натиск за контрол на външните граници след отпадането на вътрешните, между страните членки на ЕС, а това означава повече работа от страна на МВР и насищане с гранични полицаи по полосата с Турция, със Сърбия, със Северна Македония. 

Фактът, че влязохме в Шенген, не означава, че престъпната дейност ще се появи "изначално", но идеята е всяка държава да контролира добре своята територия, а тези по границата да препятстват навлизането на незаконни стоки, незаконни мигранти и т.н., каза още Йордан Божилов. 

Той посочи, че за нас като външна граница е важно да наситим граничните пунктове и цялата зелена граница с добре обучени и мотивирани хора, с необходимите технически средства. "Много е важно да привлечем европейски средства за това, тъй като натискът не е само за България. Трябва да искаме споделяне на усилията от целия ЕС - и със средства, и със служители на "Фронтекс", и на информацията. Това са много повече лостове да управляваме процесите".

Рисковите фактори съществуват, независимо дали сме членове на Шенген. Възможно е някои канали да се пренасочват през България, но и сега това може да се случи, припомни председателят на Софийския форум за сигурност.

Ползите от Шенген са много повече, рисковете са управляеми, посочи Йордан Божилов. 

Той допълни, че границите се охраняват основно от МВР, но помага и армията. "Увеличаването на бюджета за отбрана има друг аргумент - войната в Украйна, която е на територията на Европа и има риск войната да се разшири и към други страни от ЕС, затова трябва да се защитим от военна агресия. Последните години не инвестирахме достатъчно и сега с бързи темпове трябва да наваксаме. Напълно постижимо е България да отделя 2 % от БВП". 

Според Божилов и сега има много системи, базирани на изкуствен интелект, това не е нещо ново. 

Цялото интервю на Яница Марова с Йордан Божилов е в прикачения файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57

Гърците бавят отварянето на пътната връзка Рудозем - Ксанти

Пътят Рудозем - Ксанти остава затворен, въпреки че втори ден България вече официално е пълноправен член на Шенгенското пространство. Отварянето на пътната връзка между България и Гърция при незаработилия граничен пункт се отложи заради закъснение в изграждането на пътя от гръцка страна.  Пред Радио Пловдив  областният управител на Смолян Захари..

публикувано на 02.01.25 в 17:20