Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов, говорител на ЕВН. 

Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало населени места във високата планина, които са били недостъпни първите 2-3 дни.

"Там падне ли повече сняг, с каквито и екипи и техника да разполагаме, не е ли проходимо, няма как да стигнем до аварията", каза говорителят на ЕВН.

Костадинов обясни, че срещат разбиране и работят добре с всички институции, включително областни управители и кметове по места.

Той коментира и темата за вкарването на въздушните елкабели под земята, като даде пример с тежкия сняг през 2015 г., когато Чепеларе остана без ток за няколко дни. 

"Тогава си взехме поука и успяхме да вкараме електропроводите под земята. Ето, сега при тежката зимна обстановка там нямаше проблеми. Не навсякъде обаче това е възможно - не можем да вкопаем кабела в скала или в дере", даде пример Петър Костадинов. 

"Електродружествата се контролират и от КЕВР, и от Министерството на енергетиката, с които също работим добре", посочи говорителят на ЕВН.

Той допълни, че когато се коментира ширината на просеките в горите, от където минават елкабелите, трябва да има баланс. "И 40 метра да е широка просеката, ако наблизо има 50-метров бор и той падне, пак ще засегне кабела. Затова много внимателно се преценява ширината на просеките". 

Цялото интервю на Емил Костов с говорителя на ЕВН Петър Костадинов е в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българската аристокрация е не по-малко бляскава от западната

Днес е премиерата в столицата на книгата "Аристокрацията на Второто българско царство" от проф. Николай Овчаров. От издателството са написали за това изследване, че "аристокрацията на България по време на Второто българско царство е била не по-малко бляскава и горда от великолепните благородници – херцози, графове и барони на..

публикувано на 15.04.25 в 17:05

Хората трябва да повярват в мисията ни - работещ зоопарк

Първо информационно събитие под надслов "Зоопарк Пловдив – мечти и реалности за бъдещето"  ще представи информация за бъдещето на  зоологическата градина и  с него започват поредица от активности, които съчетават забавление и образование в природна среда. Основната част от програмата включва образователна лекция, посветена на програмата за..

публикувано на 15.04.25 в 16:45

Работодателите се научиха, че трябва да задържат кадрите си

Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) представи най-новото си национално изследване, което разкрива ключови тенденции на пазара на труда за периода април – септември 2025 г. Проучването обхваща 1078 компании от 12 сектора за периода април - септември 2025 г. Макар че наемането на нови служители не спира, българските работодатели стават..

публикувано на 15.04.25 в 16:14

МВР, АПИ и общините да изготвят стратегия за пътната безопасност

МВР ще купи и ще пусне в трафика необозначени полицейски автомобили, които да спират шофьори за проверка. Така полицаи с цивилни коли ще контролират агресивните шофьори и такива, които нарушават Закона за движение по пътищата.  Ще се даде възможност шофьорите да плащат глобите на пътя, веднага след установяване на нарушението. Това обяви..

публикувано на 15.04.25 в 14:25

Седем аргумента защо не трябва да се връщаме в "езиковото гето"

Борис Петров е старши учител по  английски език в  Езикова гимназия „Пловдив“. Провокиран от намерението за "преосмисляне" на досегашната приоритетна роля на чуждоезиковото обучение и засилване на това по природни науки и математика, което се лансира от министъра на образованието, той изпрати до МОН писмо, в което аргументира защо това не трябва да..

публикувано на 15.04.25 в 11:41