Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“.
„Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането – както на битовите потребители, така и на бизнес клиентите, това не се усеща. Когато говорим за енергетика като цяло, трябва да разделим пазарите – на регулиран и свободен. Свободният пазар за утре на енергийните ресурси – на газов хъб „Балкан“ е 88 лева, а на енергийната борса цената е от 265 лева. Това е една тенденция, която се наблюдава през последните години. И въпреки нарастването на цените на природния газ, за които толкова много се говори в публичното пространство, цената продължава да бъдсе между 2 и 3 пъти по-евтин енергоизточник. Когато обаче погледнем регулирания пазар, той зависи от политическите фактори. Кога ще се промени и дали ще има либерализация, това също зависи от политическо решение“, това заяви Мария Кръстева.
Тя посочи, че същата тенденция се запазва и при регулирания пазар, въпреки поскъпването на електроенергетиката и на природния газ от 1 януари. Но въпреки това, цената за битовите потребители е 16 стотинки на киловатчас, а цената на тока е 24 стотинки.
„Когато говорим за тези цени, трябва да се спомене, че голямата разлика между двата регулирани пазара е, че цената на електроенергетиката е силно субсидирана за бита“, заяви още Мария Кръстева.
България е една от малкото страни в ЕС, които няма добре развито производство на електроенергия от природен газ, тъй като се изполдват въглищата в момента. Използването на природен газ обаче е доста по-екологично. Страната ни обаче не може да изпълнява план за декарбонизация на енергийният сектор, когато производството от ТЕЦ-те е 50%.
Много малка част от българските домакинства имат достъп до природен газ, като те са едва около 8% от общия брой, а в ЕС този процент достига до 30. Това показва, че България е много изостанала в този сектор.
Данните на Българската асоциация „Природен газ“ показват, че 35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура.
„Някои от тези общини, включително и Смолян, нямат достъп до газопреносна инфраструктура и се снабдяват с компресиран природен газ, което увеличава разходите за транспорт и разходите, които заплащат потребителите в тези общини. Има много възможности за декарбонизация“, каза още Мария Кръстева.
Цялото интервю на Емил Костов с Мария Кръстева можете да чуете в звуковия файл.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..