Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“.

„Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането – както на битовите потребители, така и на бизнес клиентите, това не се усеща. Когато говорим за енергетика като цяло, трябва да разделим пазарите – на регулиран и свободен. Свободният пазар за утре на енергийните ресурси – на газов хъб „Балкан“ е 88 лева, а на енергийната борса цената е от 265 лева. Това е една тенденция, която се наблюдава през последните години. И въпреки нарастването на цените на природния газ, за които толкова много се говори в публичното пространство, цената продължава да бъдсе между 2 и 3 пъти по-евтин енергоизточник. Когато обаче погледнем регулирания пазар, той зависи от политическите фактори. Кога ще се промени и дали ще има либерализация, това също зависи от политическо решение“, това заяви Мария Кръстева.

Тя посочи, че същата тенденция се запазва и при регулирания пазар, въпреки поскъпването на електроенергетиката и на природния газ от 1 януари. Но въпреки това, цената за битовите потребители е 16 стотинки на киловатчас, а цената на тока е 24 стотинки.

„Когато говорим за тези цени, трябва да се спомене, че голямата разлика между двата регулирани пазара е, че цената на електроенергетиката е силно субсидирана за бита“, заяви още Мария Кръстева.

България е една от малкото страни в ЕС, които няма добре развито производство на електроенергия от природен газ, тъй като се изполдват въглищата в момента. Използването на природен газ обаче е доста по-екологично. Страната ни обаче не може да изпълнява план за декарбонизация на енергийният сектор, когато производството от ТЕЦ-те е 50%.

Много малка част от българските домакинства имат достъп до природен газ, като те са едва около 8% от общия брой, а в ЕС този процент достига до 30. Това показва, че България е много изостанала в този сектор.

Данните на Българската асоциация „Природен газ“ показват, че 35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура.

„Някои от тези общини, включително и Смолян, нямат достъп до газопреносна инфраструктура и се снабдяват с компресиран природен газ, което увеличава разходите за транспорт и разходите, които заплащат потребителите в тези общини. Има много възможности за декарбонизация“, каза още Мария Кръстева.

Цялото интервю на Емил Костов с Мария Кръстева можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28