Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават основание да се смята, че причината е стрес вследствие на пиротехнически изделия.
В новогодишната нощ не само в Копривщица е имало пиратки и заря. Малшанс за птиците е, че в момента стотици хиляди планински чинки зимуват в покрайнините на града. Затова там жертвите са най-много, обясняват в днешната си публикация от организацията. И уточняват, че сигнали и снимки за загинали птици, предимно пойни, има намерени и в други населени места. Според специалистите няма как птиците край Копривщица да са били отровени. Отхвърлена е и версията за птичи грип.
„Аутопсиите и цялата експертна дейност по установяване причината за смъртта на птиците е извършена от четирима ветеринарни лекари, трима от които имат над 10 годишен стаж в Спасителния център и опит в работата с диви животни“, посочват още от центъра. Оттам изразяват мнение, че не са против зарята, но че тя трябва да е организирана от специалисти, които да гарантират безопасността на всички.
Пред Радио Пловдив Добромир Добрев от Българското дружество за защита на птиците коментира, че е много е трудно да се определи честотата на подобни инциденти. В този смисъл е трудно да се посочи дали става дума за прецедент или пореден случай.
Той обясни, че пиротехниката предизвиква у птиците стрес, който води до смърт. Най- често това се случва около местата, където птиците нощуват. При опита им да отлетят силният шум и светлини влияят на хормоналната им активност и отделяне на хормоните на стреса.
Според природозащитника птиците, когато живеят в урбанизирани територии и гнездят там, имат свойството да привикват към шума, светлините, трафика. Сред тях са гларуси, гълъби. Те свикват с градския живот. Но в Копривщица чинките, които са избрали да презимуват там, попадат на място и нямат защита срещу шума и светлините. Най- вероятно това е събитие, на което са попаднали случайно. Те са отделили хормони в следствие на стрес фактора, който се е натрупал в тях, каза още Добромир Добрев.
Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..
Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..
Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..
След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..
До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..