Лиляна Вълкова е лайф коуч, от Пловдив. Нейната мисия е да помага на хората да са щастливи и в хармония със себe си. През последните пет години, тя e помогнала на много мъже и жени по целия свят, да се научат да обичат себе си, да станат по-уверени, да сбъднат големи мечти и да подобрят взаимоотношенията си.
В края на миналата година, тя издаде и представи първата си книга „Счупи оковите. Открий своя вътрешен герой“.
„Това не е просто книга – това е ръководство за трансформация и личен дневник“, коментира Лиляна Вълкова, гост в първото издание, за новата година, на неделния "Шейкър". С нея разговаряме за реализацията на целите и желанията, изграждаме план и стратегия.
Целите назовават какво трябва да бъде постигнато, чрез нашите действия. Целите са свързани с важни житейски приоритети. Желанията, по някакъв начин, ни откъсват от реалността и не ни свързват пряко с действията. Те са мечтания, които често ни разсейват.
„Напоследък, целите на хората са по-различни. Някак материалното, поне с хората, с които аз работя, материалното остава на заден план. Повечето хора си поставят цели свързани с това да опознаят себе си, да открият себе си. През годините стана модерно „да търсим себе си“. За мен е непонятно, защото ти си ти, няма нужда да се търсиш, просто се опознай и се обикни. Това е. Променят се целите на хората. Има и правилен начин за реализация на нашите цели. Вярвам, че съм го открила и го преподавам, вече, няколко години. Всяка година през януари си избирам една дата и правя „Работилница за мечти“. Тази година онлайн събитието е на 25 януари “, казва Лиляна Вълкова.
Тя разделя живота на няколко важни сфери, като за всяка сфера от живота поставяме цел. Сферите са – личностно развитие и грижа за себе си, любов и взаимоотношения, семейство /твоите деца и твоите родители/, кариера и колеги, пари и финансова грамотност, приятели, хоби и свободно време, и принос към обществото.
Видовете цели разделя според времето, което е необходимо за тяхното постигане :
Дневни – конкретни задачи за деня;
Краткосрочни – седмица, месец, тримесечие, половин година;
Средносрочни – от една година до три години;
Дългосрочни – от три до десет години;
Генерални – свързани с цялостната визия за нашия живот;
Най-важно е да си поставим цел, която е важна за всички сфери от живота ни, да си поставим голямата цел за годината. След това, разделяме тази голяма цел на по-малки стъпки, които разпределяме за всеки месец. Това ни дава яснота и оформя цялостния облик на това, което трябва да свършим през годината, за да постигнем целта си, в края на съответната година.
„За всяка сфера от живота, поставяме цел. Общата, крайна цел на всеки човек е да бъде щастлив. Но, това е много абстрактно и за мен е най-важно човек да работи едновременно, паралелно, във всички сфери от живота си. Когато ние вървим постепенно във всички сфери от живота си, тогава имаме и този вътрешен баланс, за който всички копнеем и сме удовлетворени от себе си. Важно е и да вярваме, че ще постигнем целите си. Следва действие. Няма как без действия да се случат нещата. Всичко се случва с работа, осъзнат труд и със стратегия, с план. Когато имаме план, ние знаем какво следва, когато нямаме план сме хаотични. Може да действаме, може и да не действаме, нещата са на приливи и отливи, но когато имаме план знаем, че днес трябва да свършим това, утре да направим следващата стъпка и т.н.“, казва още Лиляна Вълкова.
Необходимо е да следваме плана, да действаме, да вярваме, да сме осъзнати за действията си и за целта, към която се стремим.
Цялото интервю с Лиляна Вълкова, чуйте в прикачения файл.
В поредния епизод на рубриката "Жена - истории за Вселени" ви срещаме с фотографа Кристина Ликова. Кристина Ликова е фотограф с 10-годишен опит. Завършва Информатика като бакалавърска степен, но не усеща професията на програмист като своя. За себе си казва: "Исках да се развивам в професия, в която да съм с гъвкаво работно време, за да мога да..
Въпреки че има известен дебат относно това дали следобедния сън е от полза за всички, изследванията показват, че дрямката може да повиши поне когнитивното представяне на някои хора в краткосрочен план. Коментарът по темата е от д-р Тодор Георгиев, лекар с дългогодишен опит в сферата на съня и асистент към катедра Патофизиология към МУ Пловдив...
Руните са древна азбука използвана от германските народи, най-вече в Скандинавия и на Британските острови. За произхода на руните скандинавската митология разказва, че бог Один ги получил след като слязъл по дървото на живота Игдрасил и се принесъл в жертва. Най-ранните рунически надписи датират от 160 година от новата ера, според различни..
Психотерапевтът д-р Владимир Пожарашки представи наскоро книгата си "Изгубената богиня“. Неговият труд е задълбочен анализ на съвременното общество, което е загубило своя баланс. Причина за това е заличаването на основния женски архетип, който символизира мъдростта, любовта и хармонията. А това става на фона на екслацията на агресия, алчност и..
„Зад всяко внуче, което вярва в себе си, стои една баба, която първа вярва.“ :) Заставаме абсолютно зад тези думи, защото сме на мнение, че ролята на бабата в живота на всяко дете е много специална! Какво казва науката по този въпрос, навръх Бабинден попитахме психологът и психотерапевт Теменужка Решовска. По думите й, б абата има..