Липсващият бюджет на държавата е проблем, който трябва да успокоят тактически в Народното събрание. Какво се очаква след като депутатите от бюджетната комисия приеха удължаване на действието на бюджета за 2024 година?
С предложения законопроект за бюджет за настоящата година и средносрочната фискалната рамка не ми изглежда, че финансовото министерство да си изпълнява задълженията за запазване на финансовата стабилност на държавата. Ако наистина съвестно се вършеше тази работа, щеше да бъде предложен съвсем различен бюджет за 2025 година. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив икономистът Георги Вулджев.
Той е категоричен, че предложеният бюджет за тази година от финансовото министерство със сигурност не пази финансовата стабилност.
„Трябваше да бъдат приложени реформи. А конкретно във връзка с разходите на държавата, има нужда от очевидно преструктуриране и ревизия. Или поне да бъдат честни от ведомството и да кажат – при тази ситуация нямаме избор да вдигаме данъци“, каза още Вулджев.
Икономистът подчерта, че е добре, че депутатите от бюджетната комисия в НС, са приели на първо четене удължаване на бюджета за 2024 година. Той трябва да се гласува и на второ четене, за да няма забавяне в плащанията на заплати и пенсии.
„Това за мен е сигунла, че не им е приоритет да гледат бюджет за 2025 година и да го приемат. Най-вероятно ще се върви към други избори, без да се приеме бюджет за тази година“, каза още Георги Вулджев.
Той е категоричен, че инфлацията в следващите месеци ще се повиши до 3,5%. И е много малко вероятно, ако България няма приет бюджет, да можем да отговорим на изискванията за влизане в Еврозоната.
Цялото интервю с Георги Вулджев можете да чуете в звуковия файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..