Българинът няма възможност да търпи и ще излезе на протест, както това стана през 2013 година, прогнозира тя.
В Европа относителната тежест на енергийните разходи и под 10%. У нас средно за страната е 15 %, дори най- богатите домакинства харчат над 10% от парите си за енергия, а при по- бедните това коства 30- 40% от разполагаемия доход.
При нас има само два варианта – или вдигаме цените, или не. По средата между тях има много опции за подпомагане, но те не се обсъждат по никакъв начин от правителството и от парламента, отбеляза доц. Пенева, според която това е най- голямата грешка на управляващите.
Доц Пенева отбеляза, че е необходимо да се прецизира Наредбата, която да определи статутът на енергийно бедните домакинства. В момента дори не се знае кое е отговорното министрество по нея, какви са мерките за защита, как ще се използва информационната система, която ще определя статута за енергийно бедните домакинства...
На второ място Фонд за финансиране на тези мерки не е определен.
И какво се получава - има дефицит във Фонд Сигурност на енергийната система и КЕВР вдига цената за домакинствата, за да го допълни, а трябва да е точно обраното. Някой трябва да подпомогне домакинствата, а няма механизъм за това. И затова правителството не желае да поеме ангажимент за либерализация на пазара, защото не е обсъден нито един механизъм за защита.
Доц. Пенева сподели, че трябва да се започне разговор за промяна данъчната ни система, която сега е регресивна. Ние нямаме необлагаем мининум под минимална работна заплата. Ако го има той ще освободи финансов ресурс на домакинството. Но това трябва да се компенсира с по- високи ставки на облагане за най- високите доходи над 10 -15 000 лева на месец нагоре.
В сферата на енергетиката има и дългосрочни мерки, но и те не се прилагат, ограничен е и достъпът до тях.
Цялото интервю с доц. Теодора Пенева е в прикачения з вуков файл.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..