Българинът няма възможност да търпи и ще излезе на протест, както това стана през 2013 година, прогнозира тя.
В Европа относителната тежест на енергийните разходи и под 10%. У нас средно за страната е 15 %, дори най- богатите домакинства харчат над 10% от парите си за енергия, а при по- бедните това коства 30- 40% от разполагаемия доход.
При нас има само два варианта – или вдигаме цените, или не. По средата между тях има много опции за подпомагане, но те не се обсъждат по никакъв начин от правителството и от парламента, отбеляза доц. Пенева, според която това е най- голямата грешка на управляващите.
Доц Пенева отбеляза, че е необходимо да се прецизира Наредбата, която да определи статутът на енергийно бедните домакинства. В момента дори не се знае кое е отговорното министрество по нея, какви са мерките за защита, как ще се използва информационната система, която ще определя статута за енергийно бедните домакинства...
На второ място Фонд за финансиране на тези мерки не е определен.
И какво се получава - има дефицит във Фонд Сигурност на енергийната система и КЕВР вдига цената за домакинствата, за да го допълни, а трябва да е точно обраното. Някой трябва да подпомогне домакинствата, а няма механизъм за това. И затова правителството не желае да поеме ангажимент за либерализация на пазара, защото не е обсъден нито един механизъм за защита.
Доц. Пенева сподели, че трябва да се започне разговор за промяна данъчната ни система, която сега е регресивна. Ние нямаме необлагаем мининум под минимална работна заплата. Ако го има той ще освободи финансов ресурс на домакинството. Но това трябва да се компенсира с по- високи ставки на облагане за най- високите доходи над 10 -15 000 лева на месец нагоре.
В сферата на енергетиката има и дългосрочни мерки, но и те не се прилагат, ограничен е и достъпът до тях.
Цялото интервю с доц. Теодора Пенева е в прикачения з вуков файл.
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..
Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов. "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..