"Ще кандидатстваме пред програма „Околна среда“ за средства за зоологически градини. Именно от това ни е продиктувано желанието да създадем това общинско предприятие, тъй като има доста технически неща и консултантски въпроси, които трябва да се решат от специалистите, които ще работят в зоологическата градина. Надяваме се в този мандат тя да бъде изградена, завършена и въведена в експлоатация", коментира Стоянов.
Той припомни, че общината е получила над 120 хиляди лева по проект за техническа помощ за подготвителни дейности и рестарт на проекта за възстановяване и довършване на зоопарка. До 20 февруари фирмата-изпълнител "Екотийм" трябва да ни предостави целия план за действие за възстановяване на зоологическата градина с технически параметри, въз основа на които да се възложи технически проект. След това със средствата, които общината очаква от Оперативна програма "Околна среда" в размер на около 5 милиона лева, ще се възложи изграждането на зоопарка. По думите му ако техническият проект бъде на по-висока стойност, а това зависи от количествено-стойностната сметка, може да се дофинансира от общинския бюджет.
"В плана за действие трябва също да са описани видовете животни според Асоциацията на европейските зоологически градини, както и на WR асоциацията на зоологическите градини и предмета на действие на градината, като нашата трябва да има консервационни и размножителни дейности - размножаване на видове, които са ендемични за България и са включени в Червената книга на Република България за застрашени от изчезване видове, за да може тук да ги консервираме и размножаваме", посочи зам.-кметът.
Зоологическата градина няма да разполага с лъв, нито с тигър, тъй като по новите стандарти хабитатът трябва да разполага с ров за безопасност и преградна стена, а животното да бъде в почти естествени условия. В Пловдив няма достатъчно място за осигуряване на естествени условия за такъв хищник, тъй като цялата градина е на площ от 47 дка. В нея има 23 хабитата за животни.
"Ще имаме обаче други интересни видове, като за всеки вид трябва да има хабитат, който да отговаря на естествените условия на животното в природата. Ще се осигурят критично застрашени и изчезнали птици от Червената книга на Република България, от българската фауна, като ще бъде оформена „Зона България“, в която която ще има местни видове", обясни Иван Стоянов.
Според него по програма за обмен на животни на Европейската асоциация на зоологическите градини има възможност да бъдат взети доста животни, а за „Зона България“ може да се проведе обществена поръчка за закупуване на видове.
В момента състоянието на съоръженията в зоопарка е лошо, призна Стоянов. Дървените части на хабитатите са изгнили и трябва да се подменят, има напукани стъкла, повредени електропастири, паднали дървета, ще се изгради нова зона с ландшафна архитектура, с нови дървесни видове, които да са безопасни за посетителите и животните.
"Предстои да бъдат назначени десет служители и директор, които да се грижат за зоологическата градина и, докато се изгражда останалата част, да можем да пуснем контактна зона за научно-изследователски център и частично да въведем в експлоатация някои хабитати. Така ще може ученици от училищата от Пловдив и страната да я посещават в началото, да се образоват и да имат пряк допир с животните.
Така зоологическата градина ще бъде пускана постепенно", посочи зам.-кметът.
Той допълни, че директорът на общинското предприятие трябва да е биолог, който да се е занимавал с експозиции на животни, да е запознат с животните и по възможност да е завършил музейно дело и зоологически градини. "Имаме няколко кандидатури и все още обмисляме коя да е", каза още Стоянов.
Той не се ангажира със срокове за пускането на зоологическата градина, но е категоричен, че ще изисква това да стане възможно най-бързо.
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..
Ръководството на "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително. "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..
Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..