Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Старостилната църква не застрашава единството в БПЦ

Проф. д-р Иван Желев Димитров
Снимка: Станислава Пирчева

Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква?

"Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква като такава, нито единствето на българския народ, каквито уста  се чуха и от устата на политици", коментира в програма "Точно днес" проф. Иван Желев, богослов и бивш шеф на Дирекцията по вероизповеданията към Министерски съвет. 

Според него именно коментарите на политиците са довели до предлагането на законопроектите, които се обединиха и днес ще бъдат гласувани в парламента. По думите му такова разделение е неприятно. 

"Тази старостилна църква е една малка общност от вярващи – около 1000 души по техните думи, с 20-на клирици и двама владици, са всъщност проекция, прокси на една гръцка старостилна православна църква. Там има няколко и те вече имат стогодишна история. Обединяват хора, които са недоволни по една или друга причина от Гръцката православна църква. Основанията, които те изтъкват за календара са, че  ние сме сменили календара през 1968 година. Това не е никакво основание, защото тогава не беше посегнато на нищо, което е свързано с вярата, а беше оправена една астрономическа неточност, защото календарът, който ползваме, е неточен. Дори сега, коригираният има също своите неточности, но тогава беше коригирано едно изоставане от 13 дни", обясни  проф. Желев. 

Според него старостилните отцепници нямат основание за подобни твърдения. Той е оптимист, че дори да остане регистрацията на старостилната църква, няма основание за промени и посочи, че предстои да стане ясно какво ще реши Народното събрание и как ще бъде променен законът, съобразно Конституцията и досегашния текст на Закона за вероизповеданието, според който БПЦ е единственият  представител на източноправославното вероизповедание у нас.

Професорът припомни, че предишните разколници нямат общо със сегашните старостилци, тъй като тогавашният разкол бе опит за преврат вътре в църквата, да се овладее ръководството и същевременно да се овладее стопанисването на немалкото имоти които има БПЦ и които тя не ги е спечелила по някакъв друг начин, освен чрез дарение от самите вярващи. 

"Сега не мисля, че има такава опасност, но е неприятно, защото нашите старостилци водят антиправославна пропаганда, като непрекъснато заклеймяват редовната православна църква, че ние сме еретици, отклонили сме се от вярата и ни призовават да се върнем ние при тях, които всъщност са се отклонили от нас", коментира проф. Желев. 

Той добави, че не е полезно, когато има такива паралелни структури. 

"Те работят на принципа на доказването,че са единствени, а всички ние другите сме заблудени. Затова най-добре е, те да си живеят, но да не посягат на БПЦ, която тази година ще празнува 1160 години от своето начало – покръстването през 865 година.  Така че те са си създали някаква своя структура от свои амбициозни ръководители, да са живи и здрави, докато Господ им даде  разум да се покаят", подчерта професорът. 

По думите му в Пловдив също има една такава малка общност, но жителите на Пловдив си живеят своя християнски живот, както и жителите на България. 

Според него самата регистрация носи някакви предимства, каквато е и целта на старостилците - да бъдат регистрирани като редовна църква. И изтъкна, че за регистрирането им не би имало някакви пречки, ако не бяха дублирали названието Българска православна църква. 

Чуйте още в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Професор Станимир Кабаиванов гост в "Добро утро, ден!"

Заместник-ректорът на ПУ „Паисий Хилендарски“ професор Станимир Кабаиванов е гост в рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица. Той е завършил с отличие Математическата гимназия в Пловдив със специлност „Физика и английски език“, а след това макроикономика в ПУ „Паисий Хилендарски“ с отличен успех и финансов мениджмънт с пълно шест...

обновено на 29.03.25 в 08:44

Студеният април - опасен за разсада, фермерите да го пазят

Средата на април ще е опасен за разсада на земеделците, заради по-ниските температури. На 11 и 12 април минималните температури ще са между 3 и 4 градуса. Това предупреди синоптикът Петър Янков от НИМХ и призова фермерите да предприемат превантивни мерки.   По думите му най-лесният начин да се предпазят културите от студените дни е..

публикувано на 28.03.25 в 17:01
Любомир Канов

Смяната на времето нарушава фината настройка на организма

Смяната на времето нарушава цялата фина настройка на организма. Това заяви в програма "Ден след ден" психиатърът д-р Любомир Канов, който е твърдо против този процес. Според него човешкият организъм е съвършено настроена  машина, която работи в т.нар. физиологични цикли и това включва ендокринната система, мозъчната дейност, етапите и стадиите на..

публикувано на 28.03.25 в 16:49

Държавата е като оркестър с главен диригент Пеевски

Стабилността на управлението след последните събития коментира в програма "Ден след ден" политологът Андрей Велчев, преподавател в ПУ "Паисий Хилендарски“. Според него усещането в българските граждани, особено след влизането на партия Величие и сканадала с Тотото и всичко, което започва да се насабира и в един момен ще изригне, е като военна..

публикувано на 28.03.25 в 16:43

Разследването срещу Теодора Георгиева е безпрецедентно

За скандала с българския европрокурор Теодора Георгиева, за противоречията, обвиненята и напрежението сред българските политици и за отражението върху работата на европейската прокуратура е интервюто на Антоанета Петричанска с Петър Бакърджиев от Института за правни анализи и изследвания. „Разследването и скандалът, който то произведе,..

публикувано на 28.03.25 в 15:53