"През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на учениците, спазване на правилата, нарастващата агресия и неприятни случки, които се случват с децата и това много вреди на резултатите и доброто качество на образованието. Като цяло нормативната база не се променя, отношението на политиците също липсва. И въпреки, че съществуват ученици с много добри резултати и училища с добри традиции, е много важно да се изгради добро възпитание", коментира Петров.
По думите му когато има ученици с недотам добро семейно възпитание, тогава нещата са много трудни за училищните ръководства и учителите, защото те нямат никакви инструменти и никакво партниране от страна на родителите и институциите. Според Петров причината е, че цари политичиски страх.
"Ако се приемат малко по рестриктивни мерки с необходимите наказания, нещата няма да се случат. Трябва да търсим промяна на това статукво, иначе образованието няма да се промени. Колкото и да строим кабинети и да влагаме изкуствен интелект, ако я няма мотивацията на ученика, ще е много трудно, защото знанието е следствие на упорит труд, а не на забавление, както си мислят голяма част от родителите", смята синдикалният лидер.
От Синдикат "Образование" предлагат родителите на учениците да имат отговорност и задължение да партнират на училищните власти и да посещават училищната институция при регламентирани и нерегламентирани повиквания. При нарушение на това, да се налага финансова санкция от 500 лева.
Според Юлиан Петров трябва да има принципно решение в тази посока и тогава ще може да се постигне нещо. "Дали ще са 50 или 5 000 лева, ние ще намерим българския вариант, но такива санкции има и в Европа. Когато родителят не посети училищните власти, той е глобяван. Така ще се осигури комуникация между учителя и родителя", посочи той.
По думите му учителят сам не може да се справи. Родителят трябва да си влезе в ролята и да бъде отговорен. Петров подчерта, че учениците, които не са в унисон с училищните правила, нарушават правата на останалите деца, като така им пречат да получат по-качествено образование.
"Целта е всички ученици да получат поне някакво възпитание, за да станат нормални граждани. Защото, ако нямат възпитание, дори да имат много знания, това ще им попречи да се развият", подчерта Петров.
Чуйте още в звуковия файл.
Как лошото време и студа ще се отрази на реколтата от череши в пловдивско коментира в програма "Точно днес" производителят от Куклен Тодор Попов. Според него още е рано да се каже какви са пораженията върху плодните дръвчета, но при някои от ранните череши средно на около 20 цвята има една завързала черешка, което означава, че на 90 % ще има..
Анализотърт от ЦИД Тихомир Безлов, който от години следи контрабандата на цигари, коментира, че има много има много противоречиви съобщения около разбития край Пловдив канал за цигари миналия ноември и последвалите пет месеца по- късно скандали. Той обвърза началото им с две събития в Пловдив - обиските в офисите на ПИМК и „Некст Лоджистик“ през..
Група родопчани от Смолянска област, сред които и Тодор Батков – син, стигна на коне до гръцкото село Димарио, преминавайки през затворения ГКПП „Рудозем – Ксанти“ в знак на протест срещу отказа да се отвори пътят Рудозем – Ксанти след присъединяването ни към Шенгенското пространство. На няколкостотин метра от неработещия пункт, връщащите се от..
Третият епизод на "Елементи в криза" е посветен на огъня. Летните пожари в Цалапица, Царацово и Катуница допринасят за лошото качество на въздуха в Пловдив и разкриват трудностите в комуникацията между граждани и институции. Епизодът представя един от героите огнеборци - главен инспектор Димитър Бришимов, началник сектор "Пожарогасителна..
В Пловдив официално честваха "100 години Седмица на гората“. Инж. Мирослав Димитров, директор на Регионалната дирекция по горите съобщи, че отбелязването в Пловдив започна от началото на седмицата. Служителите на дирекцията са запознали децата от пловдивските училища с работа на лесовъдите и важната роля на горите у нас. Тази есен ще се..