Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва конкурсът за Наградата за поезия "Иван Николов"

| Интервю
Снимка: Наталия Мороз

Красимир Лозанов, търговски директор на издателство "Жанет 45" ще оповести статута на Националната награда за поезия "Иван Николов". Тя е учредена от „Жанет 45“ през 1994 г. Нейната цел е да отличи и подкрепи български автори за високи постижения в поезията. 

Тази година призът ще бъде връчен по-късно - на 21 март, обясни Лозанов. Една от причините е, че в последните няколко години по време на коледния книжен панаир в столицата, когато беше връчвана наградата, се дават още две национални награди –  „Златен лъв“ на Асоциация „Българска книга“ и наградата на „Хеликон“ за най-добра художествена проза през годините, поясни той. 

"Затова решихме, че поезията, като по-свенлив жанр, е редно да отстъпи и да се намери по-добро място на календара. Мисля, че конкурсът само ще спечели от едно такова пренареждане. От друга страна така ще обхванем всички книги, които са издавани предишната година – от 1 януари до 31 декември, като единствено този път, за това 28-о издание на тази награда, ще бъдат включени и книгите, издадени в последните три месеца на 2023-а година, за да се отнесем справедливо към тях. Така че тази година журито ще журира всички книги, издадени в България и в чужбина, издавани на български език, както и тези, които са самиздат, в периода от 1 октомври 2023 година до 31 декември 2024 година", посочи търговският директор на издателството. 

Според статута на наградата електронни книги няма да се допускат и ще се журират само хартиени книги. Тази година статутът е актуализиран и в него е посочено, че в конкурса ще могат участват и автори, издали сами своите книги. 

Членовете на журито няма да бъдат свързани с ИК „Жанет 45“ по никакъв начин. Те могат да бъдат университетски преподаватели, литературни критици, предходни носители на наградата, изтъкнати интелектуалци, които имат отношение към темата за литературата и поезията. 

"Идеята е да декларираме, че максимално се стремим да създадем една конкурсна екология, за да няма претенции след това, че „ама сега този е от журито, ама той е свързан с вас, ама имал е книги във вашето издателство" и т.н. Знаете как в последните години литературните конкурси в България като че ли произвеждат на първо място скандали, на второ място реален резултат, ние искаме да се постараем да не се случват такива неща", подчерта Красимир Лозанов.

Наградата е една, тя ще бъде обявена в края на февруари на база на разгледаните книги. Журито може да връчи и специална награда за млад автор до 30 години или за най-добър дебют в поезията, като тази награда не е задължителна и може да не се връчва всяка година. За нея има отделен бюджет, обясни търговският директор на ИК "Жанет 45". 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Проф. Георги Каприев гостува в "Срещи"- те тази събота

Много са въпросите, които проф. Георги Каприев поставя в книгата си "Българските разломи".  Аз си избирам ето този - защо преходът ни склерозира в трудна за променяне структура?  И наистина ли всичко, което ни се случва днес, е още от началото на българската обществена тъкан?  Защо ни липсва духовен аристократизъм??? Слушайте разговора в..

обновено на 05.04.25 в 10:44

"...Свят красив и различен..." в изложбата на Анелия Николова

Първа самостоятелна изложба в Пловдив открива Анелия Николова в галерия  Elysium.  Експозицията включва произведения, създадени през последните две години, вдъхновени от музиката на Рахманинов, Бах, Григ, Равел, Вивалди и Брамс, от литературата на Итало Калвино, Милош Църнянски и Ерик-Еманюел Шмит, както и от поезията на Збигнев Херберт...

публикувано на 05.04.25 в 08:32

Великите европейци - Алън Александър Милн

На този свят има два вида хора – едните харесват Мечо Пух, другите го обожават. Да, чувал съм, че според някои Малкият Принц на Екзюпери например звучи прекалено романтично, дори леко лигаво. Срещал съм объркани души, които не просто не харесват, а направо не понасят историите за Алиса на Луис Карол. Единственият човек обаче, който със сигурност не е..

публикувано на 04.04.25 в 12:25

Петя Доненчева открива изложба в ГХГ

Младата пловдивска художничка Петя Доненчева открива изложба маслена живопис в Градската художествена галерия. Представя 74 картини, които са рисувани през последните 4 години.  Платната разкриват свят, в който се съчетава класическият натюрморт  с емоцията на съзерцателния пейзаж. Характерни за Доненчева са наситените цветове. Изложбата носи..

публикувано на 04.04.25 в 06:42

„Диоклецианополис – кръстопът на времето“ започва в Хисаря

Античният фестивал „Диоклецианополис – кръстопът на времето“ се открива днес в Хисаря. Това е второто му издание като тази година ще бъде посветен на един от най-вълнуващите аспекти на всяка култура – храната и гастрономията. Диоклецианополис, познат със своето богато историческо наследство, ще възкреси традициите на древните цивилизации, които..

публикувано на 04.04.25 в 05:39