Тази година призът ще бъде връчен по-късно - на 21 март, обясни Лозанов. Една от причините е, че в последните няколко години по време на коледния книжен панаир в столицата, когато беше връчвана наградата, се дават още две национални награди – „Златен лъв“ на Асоциация „Българска книга“ и наградата на „Хеликон“ за най-добра художествена проза през годините, поясни той.
"Затова решихме, че поезията, като по-свенлив жанр, е редно да отстъпи и да се намери по-добро място на календара. Мисля, че конкурсът само ще спечели от едно такова пренареждане. От друга страна така ще обхванем всички книги, които са издавани предишната година – от 1 януари до 31 декември, като единствено този път, за това 28-о издание на тази награда, ще бъдат включени и книгите, издадени в последните три месеца на 2023-а година, за да се отнесем справедливо към тях. Така че тази година журито ще журира всички книги, издадени в България и в чужбина, издавани на български език, както и тези, които са самиздат, в периода от 1 октомври 2023 година до 31 декември 2024 година", посочи търговският директор на издателството.
Според статута на наградата електронни книги няма да се допускат и ще се журират само хартиени книги. Тази година статутът е актуализиран и в него е посочено, че в конкурса ще могат участват и автори, издали сами своите книги.
Членовете на журито няма да бъдат свързани с ИК „Жанет 45“ по никакъв начин. Те могат да бъдат университетски преподаватели, литературни критици, предходни носители на наградата, изтъкнати интелектуалци, които имат отношение към темата за литературата и поезията.
"Идеята е да декларираме, че максимално се стремим да създадем една конкурсна екология, за да няма претенции след това, че „ама сега този е от журито, ама той е свързан с вас, ама имал е книги във вашето издателство" и т.н. Знаете как в последните години литературните конкурси в България като че ли произвеждат на първо място скандали, на второ място реален резултат, ние искаме да се постараем да не се случват такива неща", подчерта Красимир Лозанов.
Наградата е една, тя ще бъде обявена в края на февруари на база на разгледаните книги. Журито може да връчи и специална награда за млад автор до 30 години или за най-добър дебют в поезията, като тази награда не е задължителна и може да не се връчва всяка година. За нея има отделен бюджет, обясни търговският директор на ИК "Жанет 45".
Дипломантката от Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“ Мария Драганова открива самостоятелна изложба в културния център на Радио Пловдив. Младата художничка е специалност рекламна графика на випуск 2025. В изложбата обаче представя предимно живописни картини – природа и натюрморт. Освен това са изложени и няколко нейни плаката..
Драматичен театър – Пловдив стигна до най – мечтаната сцена, която диктува театралните тенденции в света – фестивала в Авиньон, Франция. Пловдивската драма е официален копродуцент на спектакъла „Разстоянието“ от Тиаго Родригес, с чиято премиера на 7 юли ще бъде открито тазгодишното издание на фестивала. Т ова съобщи директорът на Пловдивския..
Младата пловдивска поетеса Теодора Сукарева-Теа спечели конкурса „До 40“ с ръкописа си „Тя беше там“. Това е второ издание на конкурса за стихосбирка, обявен от пловдивския многоезичен литературен сайт Plovdivlit в началото на неговата 9-а година. За наградата се бориха 10 ръкописа. Жури в състав доц. Елка Димитрова, Антон Баев..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 24.05.2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Черноризец Храбър. За буквите. 122 стр., ок. 4А, Сдр. „Българска история“, 2025. Петър Маринов. Литературна мозайка- 258 стр., 3А, Екобелан, 2025. Владко Мурдаров. Разни нови съвети за чуждите думи. 168..
Азиз Шакир-Таш представя последния си роман „Ниският полет над думите “ в клуб „Петното на Роршах“, в рамките на „Пловдив чете“. В книгата става въпрос за съдбите на родители на диагностицирани с аутизъм деца, които водят битка за всяка тяхна дума и за спасението на душите си. Модератор на срещата ще бъде Бехрин Шопова. Азиз..