Какво е да живееш 104 години? Историята на сладкаря Хачик Дикран Хачатурян
Какъв е смисълът на живота и тайната на дълголетието? Колко сладък може да бъде животът, ако цял живот си подслаждал живота на другите? Отговорите на тези въпроси се крият в историята на 104-годишния Хачик Дикран Хачатурян, роден през 1920 г. в Бурса, Турция.
Родителите му пристигат в България през 1922 г. като бежанци, заедно с трите си деца. Макар официално годината му на раждане да е записана като 1922, господин Хачик знае точно – той е на 104 години и 113 дни, защото е роден през септември.
След кратък престой в Харманли, семейството му се заселва в Пловдив. Там Хачик прекарва целия си живот – на улица „Балкан“, където и до днес живее със съпругата си, която е на 90 години. Той все още ѝ приготвя любимите ѝ сладкиши.
Живот, посветен на сладкарството
Хачик избира да стане сладкар и посвещава живота си на тази професия. Неговите кулинарни творения са се опитвали дори в Белия дом. Преди четири години негова рецепта стига до президентската администрация чрез дъщерята на близка приятелка, която работи във Вашингтон. Макар да получава предложение да замине за Америка, той отказва с усмивка, казвайки: „На 100 години как да се боря с американците?“
Тайната на дълголетието
На въпроса за рецептата на дълголетието, Хачик отговаря просто: никога не е препивал, не е пушил и винаги е спял нощем. Според него сънят е от изключително значение за човешкото здраве. „Всичко трябва да се прави с мярка – с нищо не бива да се прекалява,“ допълва той.
Днес господин Хачик се чувства най-добре, когато е здрав, но признава, че му липсват приятелите и игрите на шах и табла в махалата.
Най-хубавата възраст и спомените от младостта
Според него най-хубавата възраст е между 20 и 30 години. С усмивка си спомня как като млади са тичали да гледат американските филми с Фред Астер и Елизабет Тейлър. От българските филми най-силно впечатление му е направил „Крадецът на праскови“.
Мнение за настоящето
С опита на своите 104 години Хачик не остава безразличен към политиката. Той редовно гласува и следи новините. Сега е любопитен да научи кой ще бъде новият министър-председател, но критикува депутатите, че „нищо не правят“. Според него е време да дойдат млади хора, които да работят честно и да не се поддават на корупция.
Срещата ни със столетника
Срещаме Хачик Дикран Хачатурян в болнична стая в ортопедията на УМБАЛ „Свети Иван Рилски“ в Пловдив, където лекува стъпалото си. Той е пациент на ортопеда д-р Георги Кръстев, с когото вече са приятели. „Доверието между лекар и пациент е най-важното,“ споделят и двамата.
След операцията Хачик се разхожда из коридора и разговаря с всички. Живият му дух и енергия вдъхновяват хората около него.
Историята на 104-годишния сладкар можете да чуете в прикачения звуков файл.
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..
Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов. "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..