Днес ще станат ясни победителите от XXVII-та олимпиада по морфология на съвременния български език, организирана от Филологическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и Лингвистичния клуб "Проф. Борис Симеонов".
Победителката от предходното издание на форума Нели Варийска, четвъртокурсничка от специалността Български език и английски език, ще връчи почетната статуетка на новия носител на званието "Морфолог на годината". Наградният фонд се осигурява от факултета на филолозите и от Студентския съвет към висшето училище.
За първи път в рамките на популярното лингвистично състезание се учредява Награда в памет на проф. д.ф.н. Иван Куцаров – бележит учен, дългогодишен ректор на ПУ и любим преподавател на няколко поколения студенти. Инициативата за скромно финансово стимулиране на най-добрите морфолози е на съпругата на проф. Куцаров, Иванка Куцарова, като наградата се осигурява от тяхното семейство с намерението да се превърне в ежегодна.
Целта е насърчаване на интереса на студентите филолози към необятния свят на езикознанието, подчерта доц. д-р Красимира Чакърова, която организира първото издание на олимпиадата още през 1999 година. Тогава Чакърова е асистент на проф. Иван Куцаров, а надпреварата бързо започва да се радва на голям интерес сред студентите от българистичните специалности.
Финалният етап от тазгодишното издание е в 4 аудитория (Ректорат) от 14.30 часа на 17 януари.
Интервю с доц. Красимира Чакърова може да чуете от прикачения звуков файл.На този свят има два вида хора – едните харесват Мечо Пух, другите го обожават. Да, чувал съм, че според някои Малкият Принц на Екзюпери например звучи прекалено романтично, дори леко лигаво. Срещал съм объркани души, които не просто не харесват, а направо не понасят историите за Алиса на Луис Карол. Единственият човек обаче, който със сигурност не е..
Много са въпросите, които проф. Георги Каприев поставя в книгата си "Българските разломи". Аз си избирам ето този -защо преходът ни склерозира в трудна за променяне структура? И наистина ли всичко, което ни се случва днес, е още от началото на българската обществена тъкан? Защо ни липсва духовен аристократизъм??? Слешайте розговора в предаването..
Младата пловдивска художничка Петя Доненчева открива изложба маслена живопис в Градската художествена галерия. Представя 74 картини, които са рисувани през последните 4 години. Платната разкриват свят, в който се съчетава класическият натюрморт с емоцията на съзерцателния пейзаж. Характерни за Доненчева са наситените цветове. Изложбата носи..
Античният фестивал „Диоклецианополис – кръстопът на времето“ се открива днес в Хисаря. Това е второто му издание като тази година ще бъде посветен на един от най-вълнуващите аспекти на всяка култура – храната и гастрономията. Диоклецианополис, познат със своето богато историческо наследство, ще възкреси традициите на древните цивилизации, които..
В ЕС един от всеки 5 смъртни случая (сред 15-19 годишните) е причинен от умишлено самонараняване – и това е втората (след транспортните произшествия) най-разпространена причина за смърт сред тинейджърите. В България средно по едно дете на ден прави опит за самоубийство, като 5% от опитите завършват с трагичен край. Темата силно провокира нашата..