"СДС и БСП са били заедно в едно правителство - това на Димитър Попов. Тогава Иван Костов беше министър на финансите, Емилия Масларова беше от БСП и т.н. Това не е нещо ново, в Европа е трайна практика християн демократите, десните и център дясно да правят коалиции със социалдемократите, така че това не е някакъв прецедент. Естествено за СДС не беше приятно да сме заедно с БСП, но политическата обстановка изискваше тази криза да бъде решена, да имаме едно стабилно и трайно управление. Важно е България в такъв период на криза да има едно нормално управление, което да даде една стабилност и на икономиката и на сферата за сигурност. Така че решението беше взето отговорно и нямахме колебания", коментира Лазаров.
Според него проблемът за липсата на диалог между ГЕРБ и "Демократична България" (ДБ) не е в ГЕРБ нито в СДС.
"Преди 6 години близо водехме дълги разговори с колегите от ДБ и се убедихме, че с тях трудно може да се постигне каквато и да е договореност. Всички те са отломки от СДС и са продукт на политическото инженерство на Иван Костов. Характерното за Иван Костов и на неговия начин на преговаряне е, че когато стигнеш до една финална фаза на преговори, той ти вкарва ново условие, което взривява преговорите в повечето случаи или ти извива ръцете, за да приемеш неговите условия. Много често това са той да казва кои са приемливи и кои не и тези негови последователи спазват стриктно тази формула. Не могат те да казват кой е приемлив и кой не. Те могат да казват за своята си политическа сила кой е приемлив, но за другите политически сили те не могат да дават оценка на кадрите им", поясни Илия Лазаров.
По думите му никога с ПП-ДБ не е имало проблеми по политическата платформа на това, което трябва да се извърши, а когато се опре до личности. По този начин те торпилирали и ротацията, когато са поискали да вкарат свои хора в силовите структури.
"Винаги проблемите са били, когато са искали да кадруват и то не в техните си структури и партии, а да кадруват в другите партии, затова с тях никой не успява да се сработи, а и те помежду си се разроиха. Само от едно ДСБ се появи ХристоИвановата партия, после се появиха "Промяната" и всякакви други клонинги. Защото сами по себе си те са продукт именно на този начин на мислене и преговаряне", подчерта евродепутатът. И допълни: "Да бяха спечелили изборите, да бяха първа политическа сила и щяха да кажат какъв да бъде равноотдалечения премиер. Но те и досега не са дали такова предложение. Нашата теза е, че премиерът на България трябва да е уважавана политическа фигура каквато е Росен Желязков", категоричен бе Лазаров.
Според него новото правителство ще бъде достатъчно балансирано, защото БСП е европейска партия с европейски ценности и нейните евродепутати гласуват в съответствие с политиката на Европейския съюз.
По отношение на войната в Украйна, анализаторът посочи, че там ситуацията ще търпи развитие не заради България, а заради общата световна конюнктура.
"Нека на 20-ти януари да встъпи в длъжност новият американски президент. Нека видим каква е реалната му политика, защото дотук виждахме предизборни речи и обещания. Дай Боже да постигнем един нормален и справедлив мир в Украйна", каза той.
Евродепутатът посочи, че партиите, формирали правителството нямат сериозни евроатлантически разминавания. Той припомни, че България влезе в НАТО по времето на президента Първанов, който тогава беше социалист. В ЕС страната ни също влезе по времето на президента Първанов и тройната коалиция с премиер Сергей Станишев. Лазаров обаче подчерта, че ГЕРБ-СДС има сериозни идеологически различия с "Възраждане".
Според него самата ситуация в държавата ще бъде основата на този баланс, защото ще се наложи да се харчи толкова, колкото има. Но обърна внимание на това, че бюджетът за отбрана трябва да е много по-голям.
"Въпросът е тези средства да се изразходват правилно и в тази сфера е важно да има и достатъчно средства за обучение на хората и да се намери личен състав, който да управлява новата техника", посочи Лазаров.
Евродепутатът е оптимист за мандата на новото правителство и прогнозира, че то ще изкара поне 2 години. Той допълни, че този вид коалиционни конструкции обикновено карат много дълго и даде примери с коалиционните кабинети от началото на прехода, включително и тройната колаиция с премиер Сергей Станишев, която също изкара 4-годишен мандат. По думите му такива коалиционни правителства дават стабилност и икономически просперитет на страната.
В четвъртък в 13,45 минути ще бъде гласуван дебатирания в сряда вот на недоверие към кабинета „Желязков“ за провал във външната политика. Според политолога Теодора Йовчева не толкова дебатите в зала, колкото брифингите в кулоарите на Народното събрание са били по- показателни за отношението на партиите към вота. При дебатите се видя категорично,..
В деня на националният протест пред Съдебните палати в Пловдив, София, Варна и Стара Загора срещу педофилията и престъпленията срещу деца, бащата на 5-годишния Адриан, малтретиран от пастрока си в Пловдив заяви, че протестите са го изненадали приятно и коментира, че хората се събуждат. Венислав Алексиев е категоричен, че постановената от..
42-годишният Атанас Бодуров търси подкрепа за възстановяване на жилището, в което доскоро са живели заедно с 10-годишната му дъщеря Даниела. През март част от жилището им на ул. "Димо Хаджидимов" в пловдивския квартал "Кючюк Париж" е изпепелено от пожар, предизвикан от включен в ел. мрежата разклонител. Унищожени са мебели, климатик, голяма..
РЗИ съвместно с ДАНС и МВР работят по няколко случая на неправомерно извършвани здравни консултации с цел набиране на пациенти за клиники в съседни държави. Това съобщи директорът на здравната инспекция д-р Аргир Аргиров. Той обясни, че съобщения за подобни безплатни прегледи са засечени в социалните медии, като в един от случаите предлагащите..
Даниел Митов да омете всички, свързани с контрабандата в Пловдив. Това призова лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов преди дебата по вота на недоверие на кабинета на Росен Желязков. По повод твърденията на "Продължаваме промяната", че ще искат оставката на вътрешния министър Даниел Митов заради скандали в ОДМВР-Пловдив, Борисов посъветва..