Кристалната зала и Музеят на минното дело в Мадан са посетени през 2024 г. от над 13 100 български и чуждестранни туристи, съобщи Желязка Тодорова, директор на музея. Наред с основните посетители – български групи, в Кристалната зала пристигат и английски, френски, германски колекционери на кристали.
Над 600 са експонатите в Кристалната зала в миньорския град. Колекцията от красиви кристални форми е събирана в продължение на около 70 г. от рудничните подземия на оловно-цинковите мини в Маданско. Представени са основно минералите галенит, сфалерит, кварц, обяснява уредникът в Кристалната зала Ася Миланова. Според нея колекционерите на кристали, които посещават залата, са възхищават и впечатляват най-много от рудничните образци, в които се откроява симетрията на кристалната решетка. Експозицията се обновява постоянно, всяка година в залата постъпват нови природни кристални творения.
Ценителите на кристали имат възможност не само да се насладят на експонатите от оловно-цинковите подземия, но и да купят сувенири, изработени от кристали. Френски посетител в Кристалната зала дори прояви интерес да купи един от кварцовите минерали в експозицията, готов да заплати 6000 евро, обяснява уредникът.
В Мадан също има група колекционери на минерали, които участват на изложения в Западна Европа и Америка, отбелязват от Минния музей. През 2024 г. се отчита увеличение на посетителите в музея и Кристалната зала. Туристи от цялата страна пристигат в музейните обекти, като мнозина са привлечени от идеята да разгледат мините, в които някога са работили като миньори техните дядовци и бащи.
Пловдивският окръжен съд наложи най-тежката мярка „задържане под стража“ на 44-годишния мъж, който застреля съпругата си в Столипиново пред очите на детето им, а след това опита да се самоубие. Делото за мярката се проведе в изнесено съдебно заседание в болницата, в която се лекува Пламен Камбуров. Срещу него са повдигнати три обвинения - за..
Планинските спасители намериха румънския турист, загубил се снощи в района на връх Ботев в Стара планина. Мъжът е в добро състояние, няма наранявания. Бил е сам и е прекарал нощта на открито. Намерен е около 9,45 часа тази сутрин, съобщи за Радио Пловдив дежурният в Планинската спасителна служба към Българския Червен кръст. Той уточни, че..
Пазарджишката полицията разкри и задържа 54 годишен мъж, който след телефонна измама е успял да прибере над 12 хиляди лева от две възрастни жени. Мъжът е от видинското село Новоселци Преди седмица непознат позвънил на стационарния телефон на 76-годишна жена от Пазарджик. Мъжът се представил за служител на полицията и обяснил на възрастната..
2 милиона 150 хиляди лева са необходими за довършването на новия православен храм "Св. цар Борис" в ж. р. "Тракия" , съобщи Пловдивският митрополит Николай, който показа на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов строителството на църквата, за която до момента са вложени други 2 милиона лева. Изграждането на храма започва преди 30 години, като..
21-годишният студент, задържан за убийството в Първомай, е направил частични самопризнания. Мотивът за тежкото престъпление е личен. Обвиненият е имал връзка с дъщерята на убитата в дома си 44-годишна жена. Той е от Варна и учи в УНСС. До момента няма криминални прояви. Извършителят е посещавал дома на жертвата в началото на годината,..