Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН са фискално консервативни. Освен това смята, че ДПС като подкрепяща партия не биха възразили на такава политика. Единствено трябва да се види какво ще прави левицата, която ще се позовава на обществените очаквания.
„Трябват реформатори, смели и твърди, все още не мога да видя дали ще има такива. Сформирането на редовно правителство обаче със сигурност прави хората по-спокойни.
Колкото и да са били добри и ефективни всички служебни правителства, а според мен не са били, това не трябва да бъде нормалното агрегатно състояние на една държава. Не може винаги в пожарна ситуация да работим от днес за утре.
Ако питате бизнеса – държавата почти нищо не работеше до момента. Държавата приличаше на заседнал асансьор - всички системи бяха на път да се разпаднат, регулаторите отдавна все едно, че не работеха, нови инвестиции нямаше, авторитетът ни в чужбина се изпари.
Нищо не работеше до сега. Каквото и да е редовно правителство е по-добре от никакво“, каза Василев.
Според Николай Василев при тройната коалиция на Сакскобургготски е било много по-трудно, защото идеологически тогава НДСВ и БСП са били по-различни и по-противоположни отколкото сега.
Добави, че сега партиите са по-притъпени, вероятно заради дългата политическа криза.
„Ние тогава бяхме на противоположни виждания по почти всички социални и икономически въпроси. Задачата от лидерите към министрите беше затваряйте си устата, търпите и изкарваме пълен мандат за доброто на държавата и така влязохме в ЕС.
Сега може да се каже, че е нещо подобно. Притеснява ме обаче изказването на Кристиян Вигенин, от което излиза, че едва ли не левицата си представя, че правителството почти на 100% ще покрие техните виждания“, каза Василев.
Важно е да видим каква ще бъде правителствената програма. Според Василев Теменужка Петкова като министър на финансите има възможност да удържи хазната без да се изкушава от исканията, които ще имат всички.
Смята още, че дефицитът не трябва да е 3%, а нула. Въпреки това е по-добре да бъде 3% отколкото по-висок.
„За мен правилната бюджетна политика е такава, каквато беше почти четвърт век – бюджетните разходи да са под 40%, не 46% както искаше сега служебният кабинет“, каза Василев.
Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..
В последния епизод от сезона поглеждаме към историята, а и към бъдещето, през очите на едно момиче на 15. Гостува ми дъщеря ми Никол Стоева, която ми каза, че е открила в книгата на Ювал Ноа Харари “Сапиенс” начин на мислене, а не само факти и дати. Харари критикува склонността да гледаме на историята като на линеен разказ, при който резултатите..
България е единствената държава в Европейския съюз, в която биомаркерната диагностика в онкологията не се заплаща с публични средства. Недопустимо е заплащането на биомаркерната диагностика от НЗОК да продължава за поредна година да се отлага, докато десетки пациенти се борят за живота си и достъпът им до иновативна терапия зависи от тов дали..
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..