Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН са фискално консервативни. Освен това смята, че ДПС като подкрепяща партия не биха възразили на такава политика. Единствено трябва да се види какво ще прави левицата, която ще се позовава на обществените очаквания.
„Трябват реформатори, смели и твърди, все още не мога да видя дали ще има такива. Сформирането на редовно правителство обаче със сигурност прави хората по-спокойни.
Колкото и да са били добри и ефективни всички служебни правителства, а според мен не са били, това не трябва да бъде нормалното агрегатно състояние на една държава. Не може винаги в пожарна ситуация да работим от днес за утре.
Ако питате бизнеса – държавата почти нищо не работеше до момента. Държавата приличаше на заседнал асансьор - всички системи бяха на път да се разпаднат, регулаторите отдавна все едно, че не работеха, нови инвестиции нямаше, авторитетът ни в чужбина се изпари.
Нищо не работеше до сега. Каквото и да е редовно правителство е по-добре от никакво“, каза Василев.
Според Николай Василев при тройната коалиция на Сакскобургготски е било много по-трудно, защото идеологически тогава НДСВ и БСП са били по-различни и по-противоположни отколкото сега.
Добави, че сега партиите са по-притъпени, вероятно заради дългата политическа криза.
„Ние тогава бяхме на противоположни виждания по почти всички социални и икономически въпроси. Задачата от лидерите към министрите беше затваряйте си устата, търпите и изкарваме пълен мандат за доброто на държавата и така влязохме в ЕС.
Сега може да се каже, че е нещо подобно. Притеснява ме обаче изказването на Кристиян Вигенин, от което излиза, че едва ли не левицата си представя, че правителството почти на 100% ще покрие техните виждания“, каза Василев.
Важно е да видим каква ще бъде правителствената програма. Според Василев Теменужка Петкова като министър на финансите има възможност да удържи хазната без да се изкушава от исканията, които ще имат всички.
Смята още, че дефицитът не трябва да е 3%, а нула. Въпреки това е по-добре да бъде 3% отколкото по-висок.
„За мен правилната бюджетна политика е такава, каквато беше почти четвърт век – бюджетните разходи да са под 40%, не 46% както искаше сега служебният кабинет“, каза Василев.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...