„Очакваме да видим как ще заработи управленската формула. На мен ми се иска да няма вече толкова големи политически вълнения, да има успокоение, но без да има отказ от това да се следи всеки ден и всеки час това, което прави правителството. Иска ми се да мисля, че политическото напрежение в страната спада. Сега ще видим как ще заработи новата формула през този нов орган, в който са представени участниците в тази политическа коалиция“, това заяви политологът и университетски преподавател професор Светослав Малинов в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив по повод първото заседание на Съвета за съвместно управление.
В съвета има по трима представители на ГЕРБ -СДС, "БСП - Обединена левица“ и "Има такъв народ“, както и двама представители на парламентарната група на "Демокрация, права и свободи – ДПС“, които подкрепиха правителството.
„В момента имаме коалиционно управление и това е добре, тъй като тази формула дава възможности за ясни отговорности. И като се взимат решения, се знае кой ги взима, а също и кой ще отговаря за последствията. Много е интересно как ще се взимат решения за назначенията, защото специално за ДПС на Доган, е ключово кои ще бъдат политическите назначения, особено в някои региони, някои райони, някои области, където знаете те водят битки с Пеевски. И ако не им се дадат някои отстъпки, то напрежения ще възникнат“, каза още професор Малинов.
Според него обществото и опозицията трябва да следи кои ще са ключовите назначения в регулаторите. Той смята, че пред новото коалиционно правителство на ГЕРБ-СДС с БСБ и ИТН, ще има още много тестове.
Професор Малинов коментира и встъпването в длъжност на Доналд Тръмп. Според него опасностите за Европа, са свързани най-вече със смяната на търговската политика на САЩ.
"Подобен тип смяна на търговската политика, чрез въвеждане на мита, може да влоши състоянието и на двете страни. Затова аз се съмнявам, че Тръмп ще отиде до край", каза още професор Светослав Малинов.
По отношение на войната в Украйна и уверението на Тръмп, че тя ще спре, професор Малинов подчерта, че тази тема ще бележи първата година от мандата на новия президент на САЩ.
"Защото, това е е нещо, което той обеща не само на американците, аз бих казал и на света. И той ще трябва да направи стъпки по този въпрос. Но не мисля, че ще успее да се справи с предварителния си план. Независимо от всичко, надявам се да се постигне някакво примирие, благодарение на новия президент. Но обръщам внимание - примирие не означава край на войната, не означава справедлив мир, не означава и по-нататъшна агресия", каза още Светослав Малинов.
Цялото интервю с професор Светослав Малинов можете да чуете в звуковия файл.
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..