"Книгата не е подчинена на някакъв ред или предварителна замисъл, по-скоро е спонтанно споделяне на мислите и наблюденията на един човек, роден в първата половина на миналия век и носещ през годините всичките белези, патила и упования на един преживян живот. Или по-скоро една микроскопична част от тях. Помислете си: когато съм се родил, на Адолф Хитлер са оставали около 6 месеца живот, но аз не съм могъл да го зная, а може би той само го е подозирал. Когато бях призован да браня НРБ срещу враговете ни от НАТО, буквално в нощта, когато пътувах в новобранския си камион към поделението на 23. Х. 1962 г, Джон Кенеди и Хрушчов бяха пред прага на Трета световна война. Размина ни се, но не напълно. Сега сме пак там", казва Канов.
През 2024 г. книгата „Късен следобед “ е отличена от „Асоциация българска книга“ с приза „Златен лъв“ за издателски проект с най-голяма обществена значимост: „За учебника по морал. Заради разтърсващия анализ на битието ни, с илюзиите и провалите ни. Заради литературната надежда за единение и просперитет.
Модератор на срещата е Александър Секулов.
В заглавието на книгата „Късен следобед“ авторът влага символиката на живота, защото по думите му в жизнения път на всеки човек има сезони, има и кръговрат, с който отбелязваме нашите жизнени срокове.
„Смятам, че моят жизнен път е във фазата на един късен следобед, затова и тук съм събрал съжденията си, наблюденията си, въпросите, на които съм се мъчил да си отговоря.
Темите в книгата се концентрират върху човека, върху неговото сърце и онова, което е важно за него в опита всичко да бъде осмислено“, казва Любомир Канов.
Добавя още, че земята е едно прекрасно място, но в нея винаги има една сълза, една тъга и това се дължи на факта, че ние сме само временни нейни обитатели.
На път е и новата му книга, която носи заглавието „Следи от стъпалото“. Тя е донякъде биографична книга – в нея са включени части от детството му, животът му като лекар в Америка, говори се и за периода на младия мечтател.
Според него светът върви в посока на големи промени.
„Това е векът на IA, векът на фундаменталните промени, които са невиждани до този момент в историята на човечеството.
Това ще бъдат изумителни времена, в които ще живеят младите хора, нашите деца.
Ще бъде век на огромни промени и стрес, защото всичко, което познаваме ще бъде променено и то скоро“, каза Канов.
Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България. Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия. Призът „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Ето..
Играещият режисьор Ивомир Игнатов- Кени и актрисата Здравка Христозова от театър "Хенд"гостуваха във "Вход свободен", за да разкажат за чисто новия гвоздей в репертоара на театъра. "Шекспир x 5"е новият бризантен авторски спектакъл на театър "Хенд", плод на обединената муза на Кени и Здравка . Резултатът е вихрена и необуздана клоунада, която..
Представяне на „Черната книга“ на Свами Тиртха ще направи известният журналист Георги Тошев, в Дом на културата "Борис Христов", в Пловдив. Събитието е тази вечер от 18 часа. Книгата съдържа 366 медитативни техники за всеки ден. Почитателите могат да вземат лични автографи от автора. Свами Тиртха е любим автор на музикантите Роби Уилямс и..
С научна конференция и изследване „Средиземно море: преплитане на цивилизации, религии, култури“, която ще се проведе на 7 февруари, Драматичния театър в Пловдив започва нов интригуващ проект. Това се два първите два етапа към създаването на мащабен мултижанров спектакъл „Преплетения човек“ в търсенето на общия код на средиземноморския човек през..
Изложбата „Родопската теснолинейка – 80 години история“ се открива днсе в залата за временни изложби на Регионален исторически музей – Пазарджик. Тя е подготвена от музея и Гражданско сдружение „За теснолинейката“, като представя историческа ретроспекция на последната железопътна линия с междурелсие 760 мм в България, която води началото си от 1920..