"Книгата не е подчинена на някакъв ред или предварителна замисъл, по-скоро е спонтанно споделяне на мислите и наблюденията на един човек, роден в първата половина на миналия век и носещ през годините всичките белези, патила и упования на един преживян живот. Или по-скоро една микроскопична част от тях. Помислете си: когато съм се родил, на Адолф Хитлер са оставали около 6 месеца живот, но аз не съм могъл да го зная, а може би той само го е подозирал. Когато бях призован да браня НРБ срещу враговете ни от НАТО, буквално в нощта, когато пътувах в новобранския си камион към поделението на 23. Х. 1962 г, Джон Кенеди и Хрушчов бяха пред прага на Трета световна война. Размина ни се, но не напълно. Сега сме пак там", казва Канов.
През 2024 г. книгата „Късен следобед “ е отличена от „Асоциация българска книга“ с приза „Златен лъв“ за издателски проект с най-голяма обществена значимост: „За учебника по морал. Заради разтърсващия анализ на битието ни, с илюзиите и провалите ни. Заради литературната надежда за единение и просперитет.
Модератор на срещата е Александър Секулов.
В заглавието на книгата „Късен следобед“ авторът влага символиката на живота, защото по думите му в жизнения път на всеки човек има сезони, има и кръговрат, с който отбелязваме нашите жизнени срокове.
„Смятам, че моят жизнен път е във фазата на един късен следобед, затова и тук съм събрал съжденията си, наблюденията си, въпросите, на които съм се мъчил да си отговоря.
Темите в книгата се концентрират върху човека, върху неговото сърце и онова, което е важно за него в опита всичко да бъде осмислено“, казва Любомир Канов.
Добавя още, че земята е едно прекрасно място, но в нея винаги има една сълза, една тъга и това се дължи на факта, че ние сме само временни нейни обитатели.
На път е и новата му книга, която носи заглавието „Следи от стъпалото“. Тя е донякъде биографична книга – в нея са включени части от детството му, животът му като лекар в Америка, говори се и за периода на младия мечтател.
Според него светът върви в посока на големи промени.
„Това е векът на IA, векът на фундаменталните промени, които са невиждани до този момент в историята на човечеството.
Това ще бъдат изумителни времена, в които ще живеят младите хора, нашите деца.
Ще бъде век на огромни промени и стрес, защото всичко, което познаваме ще бъде променено и то скоро“, каза Канов.
Тази музика е на един почти неизвестен за широката публика композитор, но иначе безкрайно известен мислител - Фридрих Ницше, филолог, философ, писател. Освен като композитор, в България той не е особено известен и като поет, макар че и философията му се състои от много поезия. Преди около век негови стихове превеждат Пенчо Славейков и Гео Милев. Но ето..
Тази събота чрез издателят Валентин Марков в "Срещите" гостува голямата дама на Русия - Елена Рьорих. Философ, изследовател, писател. Дамата, която изрече думите:"Омразата никога не се унищожава от омраза. Само доб, такъв е вечният закон". И още една нейна поръка:" Есмихнете се на трудностите по пътя си. Гарантирам ви, че ще спечелите". Слушайте..
Днес от 18:00 часа в Народна библиотека „Иван Вазов“ ще се състои изложба търг под надслов „В помощ на парка“. В експозицията ще бъдат подредени живописни платна от пленера „Творците“, а организатор на събитието е Ротари клуб Пловдив – Пълдин. В търга ще бъдат включени картини на известни пловдивски творци като Ели Станчева, Маргарита..
Тази вечер в Етнографския музей в Пловдив ще бъде представен поетичният сборник „Рецитал край каменната маса“, събрал творби на три поколения поети от фамилията Левчеви - Любомир, Владимир и Боян. Техни стихове ще прочетата актьорите Руси Чанев и Валентин Ганев. Книгата е лиричен триптих и е разделена на три цикъла - Любов, Свят и Бог - теми,..
Алианс Франсез представя специална изложба от творби на Лили Кючукова. Тя е „В чест на Лотрек” и е вдъхновена от големия френски художник пост импресионист Анри Тулуз Лотрек, от чието рождение се отбелязват 160 години. Творческото наследство на Тулуз-Лотрек включва около 600 картини, около 330 литографии , 31 плаката, 9 гравюри „..