Романът "С аромат на печени чушки” е история за търсене на идентичност, преминаване през изпитания и откриване на любовта, и подкрепата на най-важните хора в живота. Това е книга за загубата и силата, за болката и надеждата, за уроците на живота, които ни показват кои са важните неща в живота. Главната героиня на романа се сблъсква с трудности - загуба на баща, отричане от майка, живот в дом за изоставени деца. Но любовта на баба и дядо, олицетворена от ароматния спомен за печени чушки я спасява и дава нов смисъл на живота ѝ.
За Ива Димитрова – Ийва, писането е отдавнашна страст и мечта. Още като дете мечтае да стане писател. Насочва се към специалността „Българска филология“, а по-късно към журналистиката. Повече от 20 години се занимава с телевизионна журналистика. Работи като репортер. Преди няколко години се връща към детската си мечта, да бъде писател. Започва да пише и на бял свят се появяват книгите - „За Сицилия се плаче три пъти”, „Безупречен дом” и „С аромат на печени чушки“.
В петък, на 31 януари, от 18 часа, в уютното пространство на улица „Велико Търново“ 1, стартира пътуващото литературно четене на романа „С аромат на печени чушки“.
Във фейсбук страницата на събитието може да откриете допълнителна информация за представянето на книгата, до края на февруари.
„Всичко започна от едно родословно дърво, което моят дядо е започнал. На върха на това родословно дърво е името на моя син. От тази книга, която дядо ми показа, е останало само това. Аз съм го ксерографирала и във времето то си стои, и аз си го гледам. Моята любов към баба и дядо е много силна. Моята баба е на 98 години и беше на представянето на книгата в София. Та, това родословно дърво ме връщаше няколко пъти към идеята за корена и за това откъде тръгва моят род, от страна на баба и дядо. Другото е, че есенно време, когато замирише на печени чушки това е споменът за моя дядо, който много търпеливо печеше чушки и правеше салата от печени чушки. Това, винаги, ми напомня на детството.
Цялото пътуващо литературно четене е с идеята, че не всичко трябва да се ситуира около София. И моята идея беше аз да отида при хората и да си поговорим за корена, и за рода. Искам да си поговорим и за изоставените деца на България, защото смятам, че това е тема, по която не се говори много. Главната героиня в романа е такова дете. Като журналист, много пъти съм посещавала домовете за деца. В тези домове живеят прекрасни и талантливи деца, които обаче не успяват да реализират своите възможности. Много малка част, от тях, успяват.
И, понеже Пловдив е културен град и имам много приятели в Пловдив, които ми казаха, хайде да тръгнем от Пловдив, така и направихме“, разказва Ива Димитрова – Ийва, гост в предаването „Вход свободен“.
Чуйте още, прикачения файл.
В навечерието на 24 май заповядайте на среща със стихове и музикални изпълнения в НЧ "Възраждане 1983". "Със стих и ноти в навечерието на 24 май" е празничният рецитал на млади творци, който се открива точно в 18:00, входът е свободен. " Тази година решихме да дадем думата и отговорността на по-млади автори и изпълнители. Затова сме поканили поети,..
С диригента Яна Делирадева се срещнахме, за да ни разкаже за чудесното представяне на хор "Детска китка" в IV-тия международен конкурс Vox lucentis- 2025 в Лука- Италия , откъдето хорът се завърна с две златни отличия и Специалната награда за диригентско майсторство на нашата гостенка. Лука е прекрасно градче в сърцето на Тоскана, разположено..
Двуезичното издание „Късаджа/Накратко“ е сборник с кратки словесни форми от културата на турската, татарската и гагаузката общности в България. Кратките четиристишия (мани), са с любовно-хумористичен характер и са част от общуването на младите хора, по време на различни поводи, празници и събития. „Това е едно специфично умение,..
MOVE Week става част от детския празник „Жива Марица“, на 1 юни. Алеята на булевард „Марица“, в Пловдив, ще бъде преобразена в място за игри, артистични, спортни и забавни занимания. Активната програма на събитието ще включва открити тренировки за деца и възрастни, и консултации за хранене за майки и бебета. По време на “Жива Марица”..
Как да разпознаваме своята сродна душа? Как се чувстваме когато я срещнем? Какви са уроците, които трябва да усвоим заедно? През какво минава любовта между сродните души? Отговорите на тези въпроси ще търсим заедно с прекрасната Меги Димчева. Като истинска фея и с най-добри намерения, тя ще ни води в това пътуване към самите себе си, защото искрено..