Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Институциите и гражданите заедно да борят мръсния въздух

Само чрез взаимодействие между различните институции – община, пожарна и полиция – и гражданите може да бъде преборен проблемът с мръсния въздух в града. Това заяви проф. Стефан Шилев – еколог, бивш директор на РИОСВ, депутат, а сега общински съветник от ГЕРБ – Пловдив.
 

Поводът за разговора беше изминалата седмица, когато фините прахови частици бяха два пъти над нормата.

Той обясни, че има обективни причини, които пречат на проветряването на града, но много от мерките изискват взаимодействие между институциите. Като примери посочи, че за да се прекрати горенето на отпадъци трябва да помогне пожарната.

„Контролът върху строителните обекти трябва да бъде завишен. Няма достатъчен контрол. По строителните обекти трябва да се влиза и да се проверява дали може да се работи с по-малко разпрашаване в града.

Гражданите също имаме вина, че е мръсно около домовете ни, също сме отговорни за качеството на въздуха.

Общината трябва да обърне внимание за контакта с гражданите. Те трябва да припознаят мерките, които експертите са одобрили,  да бъдат въвлечени гражданите и организациите в този проблем, защото общината не може да свърши това сама“, обясни Шилев.

Добави още, че има обективни причини за замърсяването - инверсиите и липсата на ветрове над 1 метър в секунда.

Емисиите от това обаче могат да се минимизират чрез алтернативен транспорт.

По думите му загубата на тревна настилка също води до вторично запрашване с фини прахови частици. Замърсяването от това през последните години се е увеличило, добави Шилев.

Според него светлина в тунела са проектите, които общината смята да развие, но за да се изпълнят е необходима желязна ръка.

Шилев обясни още, че от 2010 година до сега Пловдив има сериозно подобрение на стойностите за фини прахови частици.

Той е категоричен, че измервателните станции не са разположени на места, където има по-ниско замърсяване и затова не отчитат реалните данни. Обясни, че според норматив те се разполагат на място, което е с жилищни сгради.

Добави обаче, е броят на измервателните станции в града трябва да бъде по-голям.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Очакваме 35 000 души за "Хилс ъф рок"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Хилс ъф рок“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов. Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала – подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39