Поводът за разговора беше изминалата седмица, когато фините прахови частици бяха два пъти над нормата.
Той обясни, че има обективни причини, които пречат на проветряването на града, но много от мерките изискват взаимодействие между институциите. Като примери посочи, че за да се прекрати горенето на отпадъци трябва да помогне пожарната.
„Контролът върху строителните обекти трябва да бъде завишен. Няма достатъчен контрол. По строителните обекти трябва да се влиза и да се проверява дали може да се работи с по-малко разпрашаване в града.
Гражданите също имаме вина, че е мръсно около домовете ни, също сме отговорни за качеството на въздуха.
Общината трябва да обърне внимание за контакта с гражданите. Те трябва да припознаят мерките, които експертите са одобрили, да бъдат въвлечени гражданите и организациите в този проблем, защото общината не може да свърши това сама“, обясни Шилев.
Добави още, че има обективни причини за замърсяването - инверсиите и липсата на ветрове над 1 метър в секунда.
Емисиите от това обаче могат да се минимизират чрез алтернативен транспорт.
По думите му загубата на тревна настилка също води до вторично запрашване с фини прахови частици. Замърсяването от това през последните години се е увеличило, добави Шилев.
Според него светлина в тунела са проектите, които общината смята да развие, но за да се изпълнят е необходима желязна ръка.
Шилев обясни още, че от 2010 година до сега Пловдив има сериозно подобрение на стойностите за фини прахови частици.
Той е категоричен, че измервателните станции не са разположени на места, където има по-ниско замърсяване и затова не отчитат реалните данни. Обясни, че според норматив те се разполагат на място, което е с жилищни сгради.
Добави обаче, е броят на измервателните станции в града трябва да бъде по-голям.
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..
Протестите в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев, са продиктувани от това, че прокуратурата, Антикорупционната комисия и като цяло правоохранителната система в страната, очевидно действат като бухалка по конкретни политически проекти. Това заяви в интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив съпредседателят на "Да, България"..
„Големият проблем за стабилността на правителството на Росен Желязков е в действието на два основни фактора. Единият фактор, е липсата на всякакъв интерес, желание и дори моментна нагласа, в който и да е от партньорите в управляващата коалиция, а и в мнозинството в НС, да свали това правителство и да тласне страната страната към предсрочни..
Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев. Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..