Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разширено Околовръстно шосе не по-рано от 2032 година


Напълно завършен околовъстен път на Пловдив с две платна за движение може да има не по-рано от 7 години, смята заместник-областният управител на Пловдив Атанас Ташков.

За работата по Югоизточния обходен път, който е част от Околовръстното шосе, Ташков каза:

 „Вече има изготвен План за устройствено планиране (ПУП), обявен е от община Пловдив и от община „Родопи“, тъй като се намира на терторията на двете общини. Община Пловдив го е обявила в Държавен вестник на 7 януари тази година, а община „Родопи“- на 24 януари. Едномесечен срок има на изчакване на възражения и мнения по проекта".

След съгласуването разрешението за строеж най-вероятно ще бъде издадено в средата на пролетта, смята Атанас Ташков. Югоизточния обходен път може да бъде завършен до 2 години. 

Останалата част от проекта-от магистрала „Тракия“ до Асеновградско шосе, която включва изграждане на локални платна и кръстовища на две нива, може да бъде завършено не по-рано от 2032 година.

Януари 2028 година е оптимистичният срок за начало на последната, най-сложна като изпълнение, а и най-дълга-14 километра, част от строителството. То ще продължи минимум 5 години, смята Атанас Ташков.


По публикацията работи: Емил Костов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Яз. "Пловдивци" има свободен обем за обилни валежи

Водното ниво  на язовир "Пловдивци" е нормално за този период на годината, а в същото време има достатъчно свободен обем за новите валежи, които се очакват във вторник и сряда, съобщи пред Радио Пловдив заместник-областният управител на Смолян Андриян Петров след инспекция с представители на ВиК-Смолян.   "Пловдивци" е единственият у нас..

публикувано на 06.10.25 в 15:54

Приливната вълна в Елените беше разбила автобус в къща

Доброволци от Пловдив от неделя сутринта помагат за отстраняването на щетите от потопа в Елените. Доброволното формирование „Пловдив 112“, съвместно с представители на „Спасителен клуб за бъдеще – Пловдив“, се включи активно в дейностите по овладяване на последиците от опустошителното наводнение, което засегна района на туристическия комплекс...

публикувано на 06.10.25 в 15:15

Не е ясно кога ще заработи новият принцип за плащане на такса смет

Съществува риск въвеждането на новата методика за начисляване на такса „битови отпадъци“ да бъде отложено. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Владимир Димитров, експерт по „Индустрия и околна среда“ в Българската стопанска камара.   По думите му още през лятото са били направени заявки за забавяне във връзка с промените в Закона за управление на..

публикувано на 06.10.25 в 14:55

Пороите не овлажняват почвата, а я превръщат в кал

Почвите у нас са запечатани и когато дъждът пада върху такава повърхност, не се трупа влагозапас, а се произвежда водоотток. В крайна сметка днес имаме изобилие от кал, а утре - недостиг на вода, коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив доц. Виолета Вълчева от катедра "Почвознание" на Аграрния университет. Според нея именно заради това се..

публикувано на 06.10.25 в 10:54

Риск за икономиката не е еврото, а грешните политически решения

Макроикономистът Георги Стоев подготвя новия сезон на подкаста за икономическо мислене EX ANTE по Радио Пловдив. Той ще бъде посветен на икономиката в период на несигурност и ще бъде обвързан с прехода на България към единната европейска валута. Според него кампанията за еврото все още е апатчина и не отговаря на конкретните въпроси, които хората..

публикувано на 06.10.25 в 10:19