Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов.

Според него много важно е планът, по който се движим да бъде изпълним и разумен. Въпросите с еврозоната също зависят от това. Важно е това, което се планира да не носи проблеми за нашето бъдеще.

Би било прекрасно, ако успеем да отговорим на всички критерии за влизане в еврозоната и разговорът не трябва да е "или влизаме, или настъпва апокалипсис. Целта  и на бюджета е да гарантира  нормалната работа на публичните институции и да не пречи, а да подпомага развитието на икономиката, казва проф. Кабаиванов. 

"Ако ние успеем да постигнем по- висок ръст на БВП, това не само ще подобри благосъстоянието, но ще доведе и до повече приходи". Критерият за еврозоната също е да имаме устойчиви, стабили и разумни публични финанси. Те наистина се измерват и с бюджетния дефицит,  но освен технология зад този критерий стои и послание и то е за стабилна икономика с балансирани финанси.

И след като всички очакват изненади би трябвало в бюджета да има досатъчно буфери. Както се казва, дипломацията е изкуството на възможното, а  бюджетът трябва да е изкуството на разумното", коментира проф. Станимир Кабаиванов.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Любомир Стефанов

ПП-ДБ индиректно ще подкрепя кабинета, ако не гласува вота

В програма "Точно днес" говорим за втория вот на недоверие към кабинета с политолога  Любомир Стефанов , с него анализираме и политиките на ДПС-ДПС, както и появата на новите парии "България може" и "Непокорна България". Политологът каза в началото, че този вот ще е неуспешен, въпреки последните турбуленции. " Изглежда, че у нас този инструмент на..

публикувано на 16.04.25 в 10:46

Бачковският манастир се подготвя за Великден, изгражда фиала

В Бачковския манастир тече усилена подготовка за посрещане на поклонниците за Великден. На втория ден след Възкресението там се провежда най-старото литийно шествие у нас. Хиляди миряни от цялата страна и чужбина се включват в поклонническия път на чудотворната икона на Света Богородица до местността Клувията. През годините миряните споделят, че светинята..

публикувано на 16.04.25 в 10:17

Валутният борд ни позволи да изграждаме основата на еврото

В сряда запазваме внимание към важните финансови новини на седмицата, преди да настъпят празниците. Говорим за готовността да влезем в еврозоната от 1 януари 2026, за митата, които Доналд Тръмп налага и за очакванията за ЕС, свързани с този финансов механизъм, ползван активно от САЩ - коментар на финансовия анализатор  Цветослав Цачев ...

публикувано на 16.04.25 в 10:16

Млади таланти в модата се състезават в Пловдив

Близо 100 ученици от 22 гимназии от цялата страна ще спорят за приза „Най-добър млад фризьор и гримьор“ и „Млади таланти в модата“.  Двете национални състезания се провеждат днес в Пловдив. Домакин е Професионалната гимназия по облекло „Ана Май“, а състезанията и дефилетата ще бъдат в залите на Гранд хотел „Пловдив“. Националният..

обновено на 16.04.25 в 06:59

Българската аристокрация е не по-малко бляскава от западната

Днес е премиерата в столицата на книгата "Аристокрацията на Второто българско царство" от проф. Николай Овчаров. От издателството са написали за това изследване, че "аристокрацията на България по време на Второто българско царство е била не по-малко бляскава и горда от великолепните благородници – херцози, графове и барони на..

публикувано на 15.04.25 в 17:05