Първият понеделник от февруари започваме с важните теми за Пловдив и страната, ето какво ще чуете във времето до 9.30 часа:
Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Председателят на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова ще бъде наш събседенки по темата.
Ще се отправим и в град Раковски, който е създаден точно преди 59 години. За проблемите на хората там, а също и за проектите, с които те ще бъдат решени, ще говорим с Павел Гуджеров, кмет на Раковски.
Пренасяме се в Община Марица, където ще подължи реализацията на иновативен за страната проект за дигитална SOS гривна в помощ на възрастните самотни хора. Повече за него ще научим от интервюто на Живка Танчева с кмета Димитър Иванов.
Изкуственият интелект очевидно има сериозно бъдеще, а ще успее ли той да се вмести в отношенията „учител – ученик“? Отговорите търси Стоян Терзиев от професор Илия Русев, астрофизик и изследовател с кариера в НАСА и няколко международни институти.
Ще говорим и за профилактиката на онкологичните заболявания. На 4-ти февруари Комплексен онкологичен център в Пловдив прави специална кампания, а за нея в аванс ще ни разкаже доцент Тихомир Дерменджиев, директор на лечебното заведение.
Преди всичко това – „Добро утро, ден!“. В рубриката ни ще гостува Димитър Димитров, журналист от БНТ-Пловдив. С него ще ни срещне Паолина Комсалова.
В петък сутрин в навечерието на 24 май ще ви разкажем за старите ръкописи и книги в НБ "Иван Вазов" в Пловдив, а наш събеседник ще е главният библиотекар в отдел "Специални сбирки" д-р Петко Георгиев. Ще ви заведем и в Цар-Симеоновата градина, изпърстрена вече с мащабни цветни картини, изобразяващи буквите За първото издание на фестивала Флоропополис,..
Защо повечето от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото? Отговорът на този въпрос идва от последното проучване на изследователски център "Тренд". Представя го Евелина Славкова. С нея проследяваме и последните щрихи от електоралната картина и оценката за работата на правитеслтвото и нивата на подкрепа към партиите...
Днес отбелязваме Международния ден на биологичното разнообразие. На този ден 196 международни общности и държави, членки на Конвенцията за биологично разнообразие, се обръщат с призив за ежедневни усилия за опазване на биологичното разнообразие и неговото устойчиво ползване. Темата за 2025г " Хармония с природата и устойчиво развитие" разглеждаме с..
На 22 май добавяме още факти и анализи по важните теми от месеца - за еврото, културата ни и българската идентичност. Преди празника 24 май, разказваме за издателя Христо Г. Данов, къщата - музей отбелязва точно днес - 50 години от откриването на експозицията там. Яница Марова с репортаж за издателя от Пловдив, радетел за просвещение и култура...
За разума, чувствата, колелото, стълбата и лабиринта ще бъдат разговорите в предаването „Ден след ден“ в деня на Светите Константин и Елена. Денят е празник на Пазарджик от далечната 1930-та година и след прекъсване по времето на соца е възстановен през 1987 година. Денят обаче е изпитание за 50 хиляди зрелостници в страната, които се явиха на..