"Търсим диалог с властта с желанието да изложим най-критичните проблеми и – в подкрепа на настоящия министър на културата и заедно с него, да ангажираме Министерски съвет и Народното събрание със съдбата на сектора сценични изкуства. Опасяваме се, че в настоящата ситуация усилията на работещите в сектора няма да успеят да запазят функционирането му за дълго", обясняват театралите.
В края на миналата година Министерство на културата не одобри наредените плащания на институтите, въпреки че те разполагаха със средства за тях в собствените си бюджети. Така поетите и неизпълнени ангажименти бяха прехвърлени в 2025 г. В началото на януари 2025 г., Министерство на културата неправомерно и със задна дата отряза голяма част от дължимата за 2024 г. субсидия на театрите и музикалните институти. Това формира изкривена и невярна финансова картина за състоянието на всеки от тях.
В резултат, сектор сценични изкуства е изправен пред невъзможността да функционира, тъй като и сега базовите разплащания, свързани с дейността му, не биват одобрявани.
В това число влизат командировъчни на служители, материална част за предстоящи премиери, печат на плакати, хонорари за авторско право, аварийни ремонти и други разходи по издръжката. Много от институтите имат правоотношения по договори, вкл. по ЗОП, по които вече текат неустойки за просрочия. Не се изплащат наемите на тези, които нямат собствени сгради и ползват нает сграден фонд.
За да функционира, сектор сценични изкуства има нужда от:
1. Компенсаторен механизъм за покриване на ангажиментите, породени от неодобрените декември 2024 г. плащания;
2. Нови, съобразени със законовите изисквания преизчисления на дължимата субсидия за последното тримесечие за 2024 г.;
3. Съобразени с актуалната картина планови бюджети за 2025 г.
4. Да бъдат навременно изплащани текущите разходи по издръжка и дейност на институтите.
Секторът понесе безропотно всички имиджови, административни и финансови удари през изтеклата година. Работата му беше затруднена от текущите разследвания и проверки. Въпреки това остана верен на мисията си и продължава да осигурява достъп до изкуство и да увеличава публиките си и приходите на държавата!
Вярваме, че Културата трябва да бъде превърната в национален приоритет!, се казва в апела.
Пред радио Пловдив директорът на Кукления театър Петър Влайков, който е и в УС на работотдателската организацаия на театрите, обясни, че данните на МК, че са в 120% преразход за миналата година не са реални. Картината е напълно изкривена и фалшива, казва той и поясни, че искта компенсаторен механизъм, за да разплатят дълговете си и бюджетът за тази година да е съобразен с актуалната картина в театрите.
Интервюто чуйте в прекачения звуков файл.
Много са въпросите, които проф. Георги Каприев поставя в книгата си "Българските разломи". Аз си избирам ето този - защо преходът ни склерозира в трудна за променяне структура? И наистина ли всичко, което ни се случва днес, е още от началото на българската обществена тъкан? Защо ни липсва духовен аристократизъм??? Слушайте разговора в..
Първа самостоятелна изложба в Пловдив открива Анелия Николова в галерия Elysium. Експозицията включва произведения, създадени през последните две години, вдъхновени от музиката на Рахманинов, Бах, Григ, Равел, Вивалди и Брамс, от литературата на Итало Калвино, Милош Църнянски и Ерик-Еманюел Шмит, както и от поезията на Збигнев Херберт...
На този свят има два вида хора – едните харесват Мечо Пух, другите го обожават. Да, чувал съм, че според някои Малкият Принц на Екзюпери например звучи прекалено романтично, дори леко лигаво. Срещал съм объркани души, които не просто не харесват, а направо не понасят историите за Алиса на Луис Карол. Единственият човек обаче, който със сигурност не е..
Младата пловдивска художничка Петя Доненчева открива изложба маслена живопис в Градската художествена галерия. Представя 74 картини, които са рисувани през последните 4 години. Платната разкриват свят, в който се съчетава класическият натюрморт с емоцията на съзерцателния пейзаж. Характерни за Доненчева са наситените цветове. Изложбата носи..
Античният фестивал „Диоклецианополис – кръстопът на времето“ се открива днес в Хисаря. Това е второто му издание като тази година ще бъде посветен на един от най-вълнуващите аспекти на всяка култура – храната и гастрономията. Диоклецианополис, познат със своето богато историческо наследство, ще възкреси традициите на древните цивилизации, които..