„Идеята за задължителна матура по математика трябва да се погледне от различни ъгли. В европейски и световен мащаб математиката е приоритетна. През годините ние малко я пренебрегнахме, била трудна, децата не се справяли. Проблемите не са еднозначни. Започваме сега отзад напред. А трябва да се гледа по-мащабно. Математиката не е само учебен предмет. Тя възпитава мисленето. Няма дисциплина, която по-добре да възпитава мисленето от нея“, това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив професор Ивайло Старибратов, университетски преподавател и бивш директор на Математическата гимназия в Пловдив.
Той припомни, че преди десет години е въведен нов закон, в който изрично пише, че трябва да се работи в компетентностен модел в две посоки – приложност и трайност на знанията.
„Към момента не са добре подготвени учителите за да осъществяват точно това. Много от тях разчитат на учебниците, а в компетентностния модел. В компетентностния модел учебникът е помощно средство, а не основен инструмент, с който се преподава. Другият момент е, че в голяма степен, в европейските страни учениците излязоха извън класните стаи. В някои училища занятията на 50% са извън класните стаи. Ние все още сме много стационарни вътре в класната стая. С класно-урочната система трудно се разделяме“, каза още професор Старибратов.
Математикът смята, че може да се мисли за матура по математика, но със задачи с приложен характер, а не приложна математика, тъй като тя обхваща доста области, които са сложни за учениците.
Ивайло Старибратов е категоричен, че за да се въведе матура по математика, трябва да минат поне от две до пет години.
„Трябва да бъдат подготвени не само учениците. Трябва да бъдат добре подготвени и учителите. А тази подготовка все още липсва и в този нов закон, който десет години прилагаме. Учителите все още не са добре подготвени да прилагат компетентностния модел. Трябва да се тръгне последователно, а не пак отзад напред“, обясни още професор Ивайло Старибратов.
Той е категоричен, че до такава матура ще се стигне, но е важно това да се случи по правилен начин. Математикът припомни, че в България обикновено се върви с 10 години назад.
Цялото интервю с професор Ивайло Старибратов можете да чуете в звуковия файл.За съжаление добрите примери в естетичната хирургия, които са много повече, остават незабелязани и обикновено виждаме лошата практика, каза в коментар на скандала с нашумелия случай на некоректно поставен ботокс доц. д-р Елеан Зънзов - началник на Клиниката по пластично-възстановителна и естетична хирургия в УМБАЛ „Св. Георги". Той сподели, че..
Защо пловдивски адвокати готвят протест срещу избора на Десислава Атанасова за член на Венецианската комисия? Според адвокат Емилия Недева от Пловдивската адвокатска колегия и процедурата за избор на наш представител във Венецианската комисия, и името на Десислава Атанасова са смущаващи. По думите ѝ в случая не става дума за избор, а за..
Много скоро ще има решение на въпросите, свързани с разплащането чрез банкови карти в градския транспорт на Пловдив. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Николай Недялков, изпълнителен директор на фирма „Тикси“, която внедри електронно-билетната система в града. Преди дни заместник-кметът по транспорт Ерол Садъков обяви на страницата си във..
Пловдив и областта са 3-ти в страната по разпространение на грипа. На какво се дължи това и стигнахме ли пика на болестта, питаме проф. Ива Христова , директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Проф. Христова каза, че Пловдив е в челната тройка, но е убедена, че това е максималният брой заболели. През тази седмица ще има..
По повод днешния Световен ден за борба с рака специалисти от Комплексния онкологичен център в Пловдив констултират безплатно пловдивчани в изнесен кабинет на площад „Стефан Стамболов“. Целта е гражданите да получат информация за възможностите за профилактика, за ранна диагностика и навременно лечение в здравното заведение, коментира..