Той сподели, че ботоксът (ботулинов токсин) е едно от най- изследваните вещества, защото е токсин и безопасността при поставянето му е много важна. Досега не ми е известно, а и в литературата не е описано, да се развие ботулизъм след поставяне на ботокс. Остава въпросът дали случилито се с пострадалите пациентки е в резултат на незнание, предозиране или пък инжектиране на нещо друго, а не ботулинов токсин, сподели доц. Зънзов.
Около 3 000 единици могат да убият човек, а позволените единици за козметични цели са от 50 до 70, поставени на 6 месеца.
Доц. Зънзов обясни, че обучението, което преминават лекарите, за да правят такива процедури, е много сериозно, включително и за лечение на евентуални усложнения.
По думите му колкото и да изглежда бърза и лесна, поставянето на този токсин, не е обиuновена козметична процедура и е въпрос на здравна култура от самите пациенти да се информират кой и къде я прави. Първо трябва продуктът да е регламентиран продукт, от регламентирано лице, в регламентирано заведение.
Репликите на лекарствените продукти в световен мащаб са големи, но легалните имат паспортна част, пациентът подписва информирано съгласие и това помага да се избегнат усложненията.
Възрастта за поставяне на ботулинов токсин непрекъснато пада, отбеляза също доц. Зънзов, според когото това е ненужно във възрастта на 20 и даже 30-те години.
Вероятно и регулацията на тази дейност трябва да е по- строга, каза още доц. Елеан Зънзов и разшири темата и с контрола и за райския газ и други опасности, които са "на пазара".
Цялото интервю е в прикачения звуков файл.
Световният ден на здравето, 7 април през тази година е по темата: " Остаряване и здраве: Доброто здраве добавя живот към годините" . В програма "Точно днес" говорим за важните акценти на подобни кампании и честитим празника на лекарите и здравните работници с проф. д-р Румен Стефанов дм, ръководител на катедра "Социална медицина и обществено..
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..