Над 4000 певци, инструменталисти, танцьори и художници от седем държави се включват в 11-то издание на Международния конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство „Орфееви таланти“ в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ (АМТИИ) в Пловдив.
Днес и утре в Академията ще си дадат среща творци от всички административни области на България, всички музикални и профилирани училища по изкуства, както и представители на десетки читалища и центрове за професионално и личностно развитие.
Международното присъствие е от Сърбия, Румъния, Северна Македония, Турция, Великобритания и Китай. Конкурсът се реализира от студенти на пловдивската академия.
В основата на събитието е младият академичен преподавател гл. ас. д-р Николай Гурбанов, диригент на Академичния народен хор при АМТИИ и председател на Българския национален младежки фолклорен съюз.
Журито с председател доц. д-р Жан Пехливанов събира 31 доказани у нас и по целия свят специалисти.
Организаторите са подготвили като награди 36 едногодишни парични стипендии и още толкова еднократни целеви помощи, осигурени от Министерството на културата. Има и още над 800 други награди.
Министърът на регионалното развитите и благоустройството Иван Иванов обяви, че АПИ прави проверка на Околовръстното шосе на Пловдив, където стана жестоката катастрофа. Той посочи, че ако има нормативни несъответствия, ще бъдат взети мерки. По думите му обаче трябва да се изчака следствието, което разследва инцидента. Министърът изказа..
„ Бизнесът за Пловдив“ излиза с декларация, с която настоява да се вземат спешни мерки за безопасност и разширение на Околовръстното шосе на града след поредната тежка катастрофа с трима загинали. Това е поредният смъртен случай на път, който от години представлява системен риск за живота на българските граждани, поради лоши инженерни..
Тежка катастрофа с три жертви и тежко пострадало дете е станала снощи на кръстовище на Околовръстния път и ул. "Захаридово", съобщават от полицията в Пловдив. Сигналът е получен на тел. 112 около 23,10 ч. Според предварителната информация товарен автомобил МАН с 24-годишен водач навлязъл в лентата за насрещно движение и се ударил челно в..
Резервациите за предстоящия зимен сезон в Пампорово показват засилен интерес от чуждестранни пазари като Република Северна Македония, Сърбия, Турция, Гърция, Великобритания и Ирландия. Според данните от записванията се очертава по-значим ръст на турски и румънски туристи. Наред с традиционните британски организирани групи, пристигащи чрез услугите на..
Мъртво пиян шофьор заловиха полицаи от полицейско управление - Труд. Към 21 часа снощи в село Царацово униформените спрели за проверка лек автомобил "Пежо" и при последвалата проверка с дрегер на 47-годишния мъж се оказало, че той шофира с над 3 промила алкохол. Водачът отказал да даде кръв за химически анализ и със заповед по Закона за МВР е..