Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на пауза". Той посочи, че всички, извън прякото управление имат много малко информация, за да дадат мнение какво се случва с бюджета.
"Истината е, че не знаем в детайли всички онези отклонявания в бюджета на държавата през последните 3 години, за да можем да преценим с абсолютна точност как ще се впишем в тази година с харчовете, които така или иначе трябва да направим. Трябва да се дадат точните разходи за последните три години, обвързани с голямата цел – 3% дефицит и включването ни в еврозоната. Противниците на еврозоната изтъкват, че ние постоянно или впоследствие ще загубим твърде много и нямало нужда да влизаме там. Истината обаче е, че ние загубихме последните 15 години, нямахме никаква възможност да използваме ниските лихви в Европа, да доведем инвеститори и да ползваме откриването на нови работни места. Напротив, тези инвеститори, които дойдоха в България, в един момент се оказва, че трябва да я напуснат, защото не могат да издържат на връзките по схемата – ел. енергия, работни места, връзка с търговия, външни връзки, заеми, реализации и всичко останало", обясни икономистът.
По думите му този "режим на пауза" за правителството трябва да прекъсне и да се видят всички детайли за направените харчове по времето на бившия финансов министър Асен Василев. След това трябва да се прецени колко външни заеми трбява да се вземат, какъв процент ще са те от цялата разходна част, с колко пари ще бъде обвързана тази година и как ще се запази този баланс, след като някъде има сериозни увеличения.
Той посочи, че през последните 36 месеца инфлацията е много тежка. България е на последно място в Европа, а разликите с другите държави в еврозоната са огромни.
"Не може примерно една Полша, Чехия или други държави, да получават 2-3 пъти по-голяма минимална заплаата и цените в стоките на веригите – немски и други, да са по-ниски от нашите. Следователно ние трябва да се огледаме – щом в една Македония и Хърватска нещата се поставят ребром и хората негодуват, ние също трябва да приложим някаква схема. Вчера е направен експеримент в София – за една и съща продукция на пазара, преди две години цената е била 8,10 лв. сега е 17,50 лв. Разликата е двойна. Къде са двойните заплати по схемата на обслужването? И понеже нямаме тази възможност, като нямаме тази приходна база, пари в наличност и не можем да ги осигурим в бюджета, ще негодуваме. Негодуването е оценка за състоянието в момента", поясни Парамов.
Според него фундаменталният въпрос е къде са контролните органи. Той припомни, че цените на енергията в страната неконтролирано се повишиха, обслужват 30-40 фирми и ги правят милионери. Икономистът изтъкна, че търговските вериги изкарват на преден план именно тези фактори - увеличението на разходите и на база на това увеличават цените. В същото време държавата липсва и търговските вериги правят каквото желаят.
Парамов смята, че трябва да се приложи принципа на директния контрол от страна на държавата във всички направления, включително и по отношение на движението на бюджетните салда, действащи от времето на Асен Василев.
"Ето сега се налага да се види как е държавата, какво прави, кои пари са взети, откъде са взети, за какво са дадени и всичко това обвързано с абсолютна точност. Дано да се направи нещо, защото в противен случай народът няма да чака. След като се разпространяват най-различни мечти и утопии, след като се дават обещания, които нямат никаква връзка с реалността, нямат никаква логика като обвързани финанси, които могат да се разходват като прецизност и точност, за да се гарантира спокоен живот на българина, тогава нямаме никакъв друг избор и надежда, освен да принудим политиците, които вземат фундаменталните решения, да направят всичко възможно и да се съобразят с избирателя", коментира Кольо Парамов.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..