„Изтокът среща Запада“ – така се нарича празничният концерт, посветен на Китайската Нова година, който ще се състои в неделя, 09 февруари, от 14.00 часа в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив.
Събитието е организирано от Министерство на културата и туризма на КНР и Посолството на КНР В България и в него ще участват китайски и български музиканти. Сред тях са Смесеният камерен ансамбъл от Пекинския симфоничен оркестър и Пекинския оркестър за народна музика, както група „Оратница“ и други български музиканти.
Концертът се осъществява с подкрепата и домакинството на Община Пловдив, като входът за него е свободен.
Преди концерта на Пекинския симфоничен оркестър, Пекинския оркестър за народна музика и специалните гости от България ще има Новогодишен базар и дегустация на китайски десерт от карамелизирани плодчета Бинтан-хулу
На 29 януари милиарди китайци по света празнуваха Новата година. Според китайския зодиак 2025 г. ще бъде под покровителството на Дървената змия. Празникът се отбелязва с фойерверки, танци, костюми, музика, веселие и подаръци. Знакът на Змията е шести в китайския зодиак и символизира мъдростта и баланса. Змията е знак на събраната сила и тихото натрупване на енергия. Тя умее да наблюдава, да избира най-правилния момент за действие и мъдро да постига целите си. Дървото като неин елемент, носи стабилност и доброта, а зеления цвят щедрост и благополучие.
Традицията на празнуване на китайската Нова година датира от времето на династията Шан (1600-1046 г. пр. Хр.). В сегашния си вид китайската Нова година е дошла при нас по време на империята Хан. През този период е определена датата на празнуване и са въведени първите обичаи. Хората започнали да празнуват Новата година, като организирали улични фестивали и пиршества, изстрелвали фойерверки, украсявали къщи. Няма точна дата на празнуване, но всяка година тя варира между 21 януари и 21 февруари. През 2025 г. празникът се пада на 29 януари и продължава 15 дни.
В ЕС един от всеки 5 смъртни случая (сред 15-19 годишните) е причинен от умишлено самонараняване – и това е втората (след транспортните произшествия) най-разпространена причина за смърт сред тинейджърите. В България средно по едно дете на ден прави опит за самоубийство, като 5% от опитите завършват с трагичен край. Темата силно провокира нашата..
Дружеството на пловдивските художници открива традиционната си пролетна изложба "Цветове" тази вечер от 18 часа в зала "2019". Участие в нея взимат художници с над 100 творби от всички области на изобразителното изкуство – живопис, графика, скулптура, рисунка, дигитален печат, N форми. Изложбата представя мащабна картина на изкуството в..
Известният пловдивски художник Атанас Маринчешки представя изложбата си "60..." в галерия "Сигна" в Пловдив. Тя включва 23 маслени платна, а с нея Атанас Маринчешки отбелязва своята 60-та годишнина и 10 години галерия "Сигна". Художникът е известен със своята маслена живопис, а от 1984 година до днес има повече от 30 самостоятелни изложби в..
На 2 април отбелязваме Международния ден на детската книга . Тази година се навършват и 220 години от рождението на любимия разказвач на приказки Ханс Кристиан Андерсен. С неговите приказки израстват поколения деца по целия свят. През 1967 г. по решение на Международния съвет за детската книга (с официален статут на член на УНИЦЕФ и ЮНЕСКО)..
Знаете ли какво е „листомания”? Не, не е мания по лист хартия или по листа от дърво. Листомания е същият обществен феномен като „бийтълсмания”, но 120 години по-рано. Негов обект е великият унгарски композитор и виртуозен пианист Ференц Лист. Поетът Хайне въвежда термина листомания в едно свое есе от 1844, когато Лист е на 33. С тази дума той..