„Държавата може да смачка големите търговски вериги, които правят каквото си искат. Те вече унищожиха малките магазини. Печелят огромни суми, но държавата също има изгода, тъй като прибира висок размер на ДДС от тези завишени цени. А тези пари могат да се крадат“, коментира Сиди.
По думите му, икономическите съветници на ВМРО от години анализират този проблем и настояват за държавна намеса. Той припомни, че още през 2018 г. партията е внесла законопроект, който е бил спрян два пъти от БСП. „Днес същата партия предлагат подобни мерки, което е проява на лицемерие“, допълни той.
Сиди подчерта, че законопроектът на ВМРО, който е изпратен до всички парламентарни партии, предлага механизми за защита на потребителите и ограничаване на свръхпечалбите на търговските вериги. Според него е необходима по-ясна регулация, която да не позволява на големите компании да злоупотребяват с пазара.
„Примерът на Хърватия показва, че държавата може да се намеси ефективно, за да гарантира достъпни цени за гражданите. У нас същият механизъм би могъл да се приложи, но засега липсва политическа воля“, посочи Сиди.
Той даде пример с цените на хляба, който се изкупува от производителите за 1 лев, но в магазините достига цена от 2,80 лева, вместо нормалните 1,10 лева. Според него това е следствие от липсата на активен контрол от държавните органи като Комисията за защита на конкуренцията и Комисията за защита на потребителите . „Членовете на тези комисии са с изтекли мандати, което не е случайно. Това създава зависимости, които пречат на реалната защита на потребителите“, коментира още той.
В заключение, Сиди призова за адекватни действия от страна на държавата, които да гарантират справедливи цени за българските граждани, без да се допуска монополна злоупотреба от страна на големите търговски вериги. "Държавата може да регулира правилно цените без да се меси утимативно на пазара. Грабежът на българските граждани може да спре, ако КЗК и КЗП свършат своята работа. И аз се надявам най- сетне потребителят да бъде защитен адекватно от държавата", каза Александър Сиди от ВМРО.
В Световния ден на здравето десетки пловдивчани, въпреки априлския сняг, се включиха в кампанията на община Пловдив за безплатно измерване на кръвно налягане и кръвна захар. Инициативата е под надслов "Самоконтролът е ключът към здравето! Погрижи се за себе си!" и се проведе в общинските ДКЦ-та. С търпение и внимание в ДКЦ 1 медицинският..
Световният ден на здравето, 7 април, през тази година е по темата: " Остаряване и здраве: Доброто здраве добавя живот към годините" . В програма "Точно днес" говорим за важните акценти на подобни кампании и честитим празника на лекарите и здравните работници с проф. д-р Румен Стефанов дм, ръководител на катедра "Социална медицина и обществено..
След първата вълна от протести обединеният туристически бранш обявява общонационален протест под наслов: “Политици, не убивайте българския туризъм, не ни гасете лампите завинаги”. Това решение идва след многократни, но неуспешни опити за диалог с управляващото мнозинство относно предложения за повишаване на събираемостта и аргументи за..
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..