Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? 

Според проф. Васил Живков, председател на УС на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост за съжаление криза има и тя е предизвестена, тя е следствие от много направилна държавна политика.

Първоначално тя беше свързана с недостиг на дървесина, а сле дтова със спекулативно високи цени. Сега част от предпиятията затвориха, други ще напуснат страната и  всичко ще рефлектира и върху добива на дървесина, и върху горските стопанства, и върху всички, които работят с дървесина, каза проф. Живков.

Вместо да добиваме 6 милиона дървесина добивът намаля на 5 милиона кубика, а вече и няма потребители за нея. Сега се внася дървесина на по- ниска цена, защото падарът реагира на търсенето и на предлагането. 

Отоворността е на държавата, смата проф. Живков. Държавата не погледна далновидно и дългосрочно и всичко това сега се връща точно в държавните предприятия. Загубихме сделки, работни места, данъци за държавата.

Практиката сочи, че с организирането на търгове на дребно се създават е пречки за големите потребители. Проблем са и началните цени на търговете, в което крайната цена на единия търг става начална следващия и цената непрекъснато расте.

Когато има криза трябва де се търсят начини за намаляване на разходите и в тази вързка намаляването на щатовете на държавните горски стопанства е резонен, каза професорът.

Той добави, че със затварянето на заводи като този на Монди в Стамболийски, който ползваше 10% от добитата дървесина, се намалява и потенциала за продажбана дървесина, придобита в България. Много фирми намалиха потребленето си, защото купиха на висока цена дървесина преди време.

Дърводобивът в страната е остарял и неефективен, каза още проф. Васил Живков.

Той обобщи, че се надява редовото правителство да има повече политическа воля да се решават проблемите, защото "ножът е опрял в кокала".

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Положението със свлачищата в област Смолян е критично

В област Смолян положението със свлачищата е критично, коментира Диана Русинова от Европейския център по транспортни политики по повод свлачището по пътя Девин – Кричим, което пренасочи тежкотоварният трафик по пътя Асеновград – Смолян. Тя припомни, че това е поредното свлачище и даде за пример срутището от  2010 година до Тешел, което и до днес..

публикувано на 14.05.25 в 16:59

Вълна от протести започва в страната

Вълна от протести започва в страната, събщи днес в Пловдив президентът на КНСБ в Пламен Димитров.  , Очакват се протести на служителите от градския транспорт не само в столицата, но и в други градове.   Утре е и протестът заради ниските заплати  в националните медии, следват и още недоволства от различни сектори.  Междувременно..

публикувано на 14.05.25 в 16:57

Въвеждането на € е в силата на комуникацията

В интервю за Радио Пловдив експертът по комуникация Любомир Аламанов заяви, че комуникацията с хората относно еврото е много закъсняла. Несъмнено противниците на еврото са по-гръмогласни и по-шумни и създават впечатлението, че са много повече на брой, но проучванията сочат, че те съставялат едва 10-15 процента от избирателите – заяви в..

публикувано на 14.05.25 в 16:04

В Гамбия лечение практически липсва, помагахме pro bono

Двама стажант лекари по стоматология в МУ-Пловдив посетиха и лекуваха безплатно нуждаещо се население в Гамбия, Африка. Това са Мунтазар Али Залими от Ирак и Фараз Ахади от Афганистан, живели във Финландия. Те членуват във фондацията „Орална хирургия без граници“, която обединява хирурзи - стоматолози от целия свят.  Младите лекари са..

публикувано на 14.05.25 в 12:04

Розоберът закъснява с две седмици, реколтата e по-слаба

Заради априлските студове има измръзвания по розите. Това ще доведе и до очаквани  по-ниски добиви и по-слаба реколта през тази година. Освен това заради неблагоприятното време кампанията по прибирането на розовия цвят се забавя с около 2 седмици, каза Христо Николов от Дъбене, член на Професионална асоциация на розопроизводителите в България...

публикувано на 14.05.25 в 08:50