Според проф. Васил Живков, председател на УС на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост за съжаление криза има и тя е предизвестена, тя е следствие от много направилна държавна политика.
Първоначално тя беше свързана с недостиг на дървесина, а сле дтова със спекулативно високи цени. Сега част от предпиятията затвориха, други ще напуснат страната и всичко ще рефлектира и върху добива на дървесина, и върху горските стопанства, и върху всички, които работят с дървесина, каза проф. Живков.
Вместо да добиваме 6 милиона дървесина добивът намаля на 5 милиона кубика, а вече и няма потребители за нея. Сега се внася дървесина на по- ниска цена, защото падарът реагира на търсенето и на предлагането.
Отоворността е на държавата, смата проф. Живков. Държавата не погледна далновидно и дългосрочно и всичко това сега се връща точно в държавните предприятия. Загубихме сделки, работни места, данъци за държавата.
Практиката сочи, че с организирането на търгове на дребно се създават е пречки за големите потребители. Проблем са и началните цени на търговете, в което крайната цена на единия търг става начална следващия и цената непрекъснато расте.
Когато има криза трябва де се търсят начини за намаляване на разходите и в тази вързка намаляването на щатовете на държавните горски стопанства е резонен, каза професорът.
Той добави, че със затварянето на заводи като този на Монди в Стамболийски, който ползваше 10% от добитата дървесина, се намалява и потенциала за продажбана дървесина, придобита в България. Много фирми намалиха потребленето си, защото купиха на висока цена дървесина преди време.
Дърводобивът в страната е остарял и неефективен, каза още проф. Васил Живков.
Той обобщи, че се надява редовото правителство да има повече политическа воля да се решават проблемите, защото "ножът е опрял в кокала".
Цялото интервю е в прикачения звуков файл.
Заместник-ректорът на ПУ „Паисий Хилендарски“ професор Станимир Кабаиванов е гост в рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица. Той е завършил с отличие Математическата гимназия в Пловдив със специлност „Физика и английски език“, а след това макроикономика в ПУ „Паисий Хилендарски“ с отличен успех и финансов мениджмънт с пълно шест...
Средата на април ще е опасен за разсада на земеделците, заради по-ниските температури. На 11 и 12 април минималните температури ще са между 3 и 4 градуса. Това предупреди синоптикът Петър Янков от НИМХ и призова фермерите да предприемат превантивни мерки. По думите му най-лесният начин да се предпазят културите от студените дни е..
Смяната на времето нарушава цялата фина настройка на организма. Това заяви в програма "Ден след ден" психиатърът д-р Любомир Канов, който е твърдо против този процес. Според него човешкият организъм е съвършено настроена машина, която работи в т.нар. физиологични цикли и това включва ендокринната система, мозъчната дейност, етапите и стадиите на..
Стабилността на управлението след последните събития коментира в програма "Ден след ден" политологът Андрей Велчев, преподавател в ПУ "Паисий Хилендарски“. Според него усещането в българските граждани, особено след влизането на партия Величие и сканадала с Тотото и всичко, което започва да се насабира и в един момен ще изригне, е като военна..
За скандала с българския европрокурор Теодора Георгиева, за противоречията, обвиненята и напрежението сред българските политици и за отражението върху работата на европейската прокуратура е интервюто на Антоанета Петричанска с Петър Бакърджиев от Института за правни анализи и изследвания. „Разследването и скандалът, който то произведе,..