Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще доведат акциите на бойкот на магазините?

Икономистът и финансов експерт професор Йоаким Каламарис сравни цените на стоките в Гърция и България. Според него има много големи аномалии и разлики, независимо, че в Гърция хората са с по-висок стандарт на живот.

„Би трябвало в България цените да са много по-ниски. И не само за хранителните продукти, но и за бялата техника и строителните материали, но на практика това не е така. Ако вземем само основни продукти като вода, месо, мляко, храни за диабетици, за малки деца, те са поне с 30% по-високи спрямо цените в Гърция. Въпреки това, в Гърция хората се вдигат на протест“, каза Йоаким Каламарис.

Според него, ако цените в България са много по-високи от тези в съседните страни, а в същото време има по-нисък стандарт на живот, има риск за инфлацията.

„Как можем да говорим за намаляване на инфлацията, при условие, че цените докосват тавана в България?“, попита икономистът.

Той коментира и предложението на БСП за въвеждане на таван на цените на 70 стоки в България.

„От една година се опитвам да говоря за подобна мярка. Мои колеги, бивши министри, казват, че ние живеем в свободна Европа и няма нужда от такива мерки, защото ще ни превърнат в съветски феномени. Това не е така. Привестсвам идеята на БСП. Но изобщо не трябва да има намеса на политическите партии, това е работа на регулаторите – да респектират такива настроения и високи цени“, каза още професор Каламарис.

Според него ще има ефект от протестните действия срещу високите цени следващата седмица.

Цялото интервю с професор Йоаким Каламарис можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28