Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Смолян няма да закриват паралелки в елитните гимназии

Министърът на образованието и науката  се е съгласил да промени предложения план прием от РУО-Смолян за новата учебна година. Това стана ясно след разговори между кмета на Смолян Николай Мелемов и Красимир Вълчев. Заради по- малкия брой ученици план-приемът предвижда съкращаването на 7 паралелки, включително в Езиковата гимназия „Иван Вазов“ и Профилираната природо-математическа гиманнзия „Васил Левски.

 Предложението предизвика напрежение в общината и искане за промяна в нормативната уредба за намаляване на броя на учениците в паралелките. Седмокласниците, които през учебната 2025/26 г. ще бъдат в осми клас, са със 185 по-малко.Седмокласниците в областта сега са 670, като преди година те са били 855. Очаква се броят им да пада и през следващите години заради демографския срив.

Министър Красимир Вълчев е поел ангажимент да бъдат направени промени в нормативната уредба за намаляване на максималния брой на деца в паралелките. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Катастрофа затруднява движението при моста след "Скобелева майка"

Затруднено е движението по източния обходен път на Пловдив след пътния възел "Скобелева майка".  Причината е катастрофа на моторист с микробус, станала около 17,30 часа, съобщават от полицията в Пловдив. Мотоциклетистът се блъснал в буса и от удара преминал в лентата за насрещно движение, където се ударил в други два автомобила...

публикувано на 06.08.25 в 19:03

След денонощие безводието в "Западен" приключи

Отстранени са авариите в район „Западен“ в Пловдив, съобщиха от ВиК. Припомням, че две болници, десетки домакинства и административни сгради в Пловдив останаха без вода днес заради ремонти, свързани с Южния обходен колектор.   Кметът на район „Западен“ Тони Стойчева по-рано съобщи, че в продължение на повече 24 часа екипи на фирмата-изпълнител са..

публикувано на 06.08.25 в 13:55

Бариери и изкуствени неравности "спъват" дрифтърите в Пазарджик

Няколко невралгични места в Пазарджик, често използвани за дрифтове и нощти гонки, вече са обезопасени, съобщи във фейсбук-профила си кметът на общината Петър Куленски. Нови бариери са монтирани на общинския паркинг при плувен комплекс „Балона". Вечер бариерите се заключват от охраната на парка, а на територията са поставени ясни табели с указания..

публикувано на 06.08.25 в 13:02

Слънчево до обед, после се очакват валежи и временно захлаждане

Днес ще преобладава предимно слънчево време, сочи прогнозата на Националния институт по метеорология и хидрология. След обяд главно в северозападните и планинските райони ще превали и прегърми. Купеста и купесто-дъждовна облачност ще се развива и над Южна България.  На отделни места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевици, значителни по..

обновено на 06.08.25 в 11:26

Без промяна в цената на автобусния билет в Пловдив от 1 януари

Няма да има промяна в цената на билета за градския транспорт в Пловдив след въвеждането на еврото от първи януари – съобщи пред Радио Пловдив  заместник – кметът по транспорт  Александър Държиков.  По думите му, естественото ценообразуване ще се формира на малко над 51 евроцента, което означава закръгляне надолу, до 50 е-цента.   Ценообразуването..

обновено на 06.08.25 в 11:25