Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цената на меда трябва да е 20-25 лв. за килограм

Николай Гайдов, председател на Сдружение "Акация" - Пловдив
Снимка: "Български фермер"

Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените си родния пазар. В Деня на пчеларя разговаряме с Николай Гайдов, председател на Сдружение „Акация“ в Пловдив.

Според Николай Гайдов, председател на Сдружение "Акация" в Пловдив, който се занимава с пчеларство от 40 години, пчеларството у нас е в тежко състояние. 

"Но пчеларството е състояние на духа, ако го имаш като усещане, ти го практикуваш не зависимо от проблемите. Така че бих казал, че се занимаваме и доколкото е възможно се опитваме да поддържаме ниво", посочи той в Деня на пчеларя. 

По думите му пчеларите у нас се справят трудно, особено след като ЕС разреши безмитния внос на мед от Украйна. Но дори и това не е било толкова трудно да се преодолее, колкото вноса от Югоизточна Азия, който е сериозен проблем. Изкупуването на едро на мед е почти нулево. 

Той посочи, че преди 40 години пчеларите са били много по-малко, а сега много млади хора са навлезли в бранша, макар че в последните три години и много са се отказали. В Сдружение "Акация" членуват около 140 души, но 20-на от тях са се отказали през последните няколко години. 

Гайдов посочи, че субсидии за български пчелари (т.нар. украинска помощ) получават всички, които са земеделски стопани. Част от пчеларите обаче не са такива, т.е. те имат пчели, но не отговарят на изискванията да получават такива субсидии. И въпреки че тя е доста занижена, в сравнение с тази, която получават техните колеги от другите страни в ЕС, през последните две години пчеларите са доволни от тази субсидия, защото все пак е помощ за тях. 

Пчеларят, както и негови колеги смятат, че цената на меда трябва да се качи до 20-25 лева за килограм мед. Според него в съседните страни цените са адекватни – 20-25 до 30 лева е цената на пчелния мед. 

"Лошото е, че покупателната възможност на българина е ниска и не може да си позволи тези равнища. Много от пчеларите не се занимават само с това, те работят и на други места, за да хранят семействата си", коментира Николай Гайдов. 

По думите му изкупните цени са абсурдно ниски - по 4,20 лева. Затова пчеларите не искат дори да комуникират с изкупвателните организации. Но едровата цена трябва да достигне 20 лева, но тя вече гони това равнище. В момента цената на качествения мед върви от 12 до 18 лева на килограм. 

Гайдов посочи, че трябва да има политика на правителството по отношение на вноса на мед, както за този от Украйна, така и по директивите на ЕС, откъдето да наложат мито по отношение на меда, внасян от Китай. И добави, че трябва да се намери баланса между отношенията на държавата и пчеларите, които да имат организации, защитаващи техните интереси.

И тази година пчеларите от Сдружение "Акация" отбелязаха празника на Св. Харалампий, техния покровител, с водосвет в Дома на техниката. На празника по традиция има питка с мед, както и специална лекция за ползата от пчелните продукти, отворена не само за пчелари, но и за консуматори. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Възможно е някои европейски производства да се изнесат в САЩ

Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..

публикувано на 04.04.25 в 16:40

Въздухът, който дишаме - епизод 2

Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив.  Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..

публикувано на 04.04.25 в 13:06

55 години Факултет по дентална медицина в Пловдив

С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации.  Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..

публикувано на 04.04.25 в 09:56

Митата на Тръмп ще попарят като слана европейската икономика

„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света  и наложи мита за вноса.   За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24%  и т.н. Стабилността на управлението и търговските..

публикувано на 03.04.25 в 17:02

Историята на Пловдив започва от могилата на Брезовско шосе

Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта.  Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..

публикувано на 03.04.25 в 16:57