"Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от един журналист, който обяви този протест за бойкот на цените, в България то тръгна от непознати политически и социални организации. Освен това в плакатите, които те са направили, присъстват имена на вериги, които на българския пазар ги няма, а няма как да бойкотираш нещо, което липсва в България. И всичко това навява на аматьорщина", коментира психологът.
Според него е трудно да се прогнозира как ще протече този протест в България, защото тук има противоборство на пожелателното мислене и трезвия реализъм. По думите му всеки е бил в чужбина и е виждал стоки, които се продават и у нас на по-ниски цени, а търговците оправдават това с транспортни разходи и специфики на пазара.
"Няма как да ни напусне и съмнението, че има и щипка спекула. Пожелателното мислене казва: „Ето сега, на 13 февруари, няма да им стъпя“. Трезвият реализъм от друга страна казва, че от този 13-и февруари, ако е само той, нищо няма да се случи. Защото, ако аз имам нужда от стоки от първа необходимост, ще си ги купя на 12 или на 14 февруари. И в този смисъл най-много 13 февруари да е малко по-рехав откъм клиенти ден за магазините", прогнозира доц. Димитров.
Той изтъкна, че няма как да се откажем завинаги от стоките от първа необходимост - хляб, месо, сирене, кашкавал, защото това няма как да бойкотираме себе си. Но подчерта, че все пак протестът е един добър социален механизъм за отпускане на напрежението, който няма да доведе до нищо повече от това, да се изпусне парата за ден и хората да изразят недоволството си. А търговците знаят много добре това и спекулират с повишаване на цените.
По отношение на ботокс манията и агресията от последните дни, стигаща до отнемане на живот, социалният психолог посочи, че това е нормално явление, защото всеки обръща внимание на нещата, които впечатляват в ежедневието. По думите му съвременните социални медии за много по-мощни като въздействие от конвенционалните, като радиото например, защото във визуалните медии култът към красотата е изключително мощен. Според него трябва да можем да преценяваме трезво онова, което ни заобикаля и да устояваме на проблемите, които ни заливат отвсякъде.
Чуйте повече в прикачения звуков файл.
Водачът на електрическа тротинетка вече е длъжен да има валидна застраховка „Гражданска отговорност“ и превозното средство да е регистрирано. Това са само две от измененията в Закона за движение по пътищата, приети преди дни. Според законодателя с наредба на общинските съвети ще се определят и условията и редът за регистрация на електрически..
Ако държавата не помага на доброволните формирования, поне да не ги спъва да си вършат работата, каза Красимир Каракашев от Доброволното формирование „Национален отряд за реакция при бедствия – НОРБ“ – Пловдив, което търси нови попълнения. Поводът за коментара му са редицата административни дейности и регламенти, които пречат на изпълнението на..
Кардиологът д-р Динко Господинов от Отделението по кардиохирургия към УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив стана първият и единствен към момента носител на европейски сертификат по кардиология в града и региона. Ввисокото отличие – European Examination in Core Cardiology Certificate – представлява признание за високо ниво на професионална..
Търсят ментори за талантливи деца в неравностойно положение. Сред даровитите младежи са и такива от Пловдив, Пазарджик и Брацигово, които са лишени от родителска грижа или живеят в рискова среда. Инициативата е част от програмата "Скритите таланти на България" и цели да осигури шанс за професионална реализация на талантливите подрастващи. Включва..
След горещите юлски дни август започва с нормална температура за сезона и се очертава да е с максимални температури между 32 °- 36°, коментира в програма "Точно днес" проф. Георги Рачев, климатолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски". Според него за района на Пловдив не се очакват големи горещини, поне до голяма Богородица. " За района на..