Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Две ученички от МГ-Пловдив ще представят проекти в САЩ

| Интервю
2
Демира Недева

Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията. 

Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а"  на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на науката и иновациите, който се проведе в „Музейко“, с подкрепата на Националната програма към МОН „Образование с наука".

Събитието събра млади изследователи, които представиха своите проекти, открития и иновации пред широка аудитория, включително експерти, инвеститори и заинтересовани страни. Най-добрите 15 разработки поставиха предизвикателства пред журито на конкурса. 

Двете пловдивски ученички безапелационно спечелиха големите награди и получиха възможността да участват в Regeneron ISEF 2025, който тази година ще се проведе през май в Кълъмбъс, Охайо, САЩ. Това е най-големият международен научен форум за ученици, в който ежегодно участват около 1700 млади изследователи от над 80 държави. Форумът насърчава интереса към науката, технологиите, инженерството и математиката (STEM) и дава възможност на участниците да представят своите изследвания на световната сцена. Те демонстрират проектите си чрез постери, презентации и демонстрации в различни научни направления.

Научни ръководители на математичките са Мирослав Маринов и Радостин Чолаков – бивши възпитаници на Математическата гимназия в Пловдив. 

Демира Недева ще участва с проект "Фиксирани системи на Shapley-Shubik и Banzhaf индекси с един или двама президенти". През септември тази година Демира заминава да учи с пълна стипендия в Станфорд, където е приета на ранно класиране. 

Димана Праматарова ще представи "Непълни с квадрати факториели на полиноми". Освен участието си в ISEF, Димана Праматарова ще представя България и в Международната изследователска програма (RSI‘25) в САЩ. От 2001 г. България изпраща по двама ученици в RSI след предварителна селекция и интервю. Тази година един от тях е Димана Праматарова от XI "а" клас, която достойно представи МГ „Акад. Кирил Попов“ и град Пловдив. Тя беше избрана от жури, съставено от десет специалисти от Института по математика и информатика при БАН (ИМИ-БАН), като част от дейностите на Ученическия институт по математика и информатика (УчИМИ). Под ръководството на Мирослав Маринов, който също е възпитаник на МГ в Пловдив, Димана последователно постига успехи, започвайки от Лятната изследователска школа (ЛИШ). Research Science Institute (RSI) е най-престижната и известна международна лятна изследователска школа за ученици в областта на природо-математическите науки. Програмата се провежда от Масачузетския технологичен институт (MIT) в Бостън, САЩ, съвместно с Центъра за върхови постижения (Center of Excellence in Education). 

По публикацията работи: Живка Танчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията
Любомир Стефанов

Вотът на недоверие е репетиция за "Възраждане" да се преброят

Може ли да се окажем в поредната режисирана политическа криза преди приемането ни в еврозоната?  Според политолога Любомир Стефанов това, което  което ще се случи по време на вота на недоверие, отново ще бъде облечено под формата на аргументи, а по същество ще бъде голословен популизъм.  "Съдейки по капацитета на народните представители, които..

публикувано на 02.07.25 в 10:24

Кръвният център получи дарение от "Аз Вярвам и Помагам"

Регионалният център по трансфузионна хематология в Пловдив получи дарение Мобилен пункт за кръводаряване от кампанията „Аз Вярвам и Помагам“. Новото превозно средство е напълно оборудвано с модерна апаратура, позволяваща провеждането на кръводарителски акции при пълна автономност – навсякъде и по всяко време.  Директорът на кръвния център д-р..

обновено на 02.07.25 в 08:50

Литературна катедра в ПУ чества 30-годишнина

Единствената в България катедра по история на литературата и сравнително литературознание към Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" чества 30 години от основаването си с международна конференция.  Надсловът на форума е „1001 нощ“ по идея на създателката на катедрата професор Клео Протохристова. Според нея знаменитият сборник с..

обновено на 02.07.25 в 08:50

В Пловдив през юли 1916 година са измерени рекордните 45,2°

Горещо ще бъде времето и тази година през юли съобщи в програма "Точно днес"  Мариана Попова, синоптик в Нацианалния институт по метеорология и хидрология. Според месечната прогноза очкваните горещини са за над 40 градуса. Обичайно за месеца тръгваме с горещо време. Така ще бъде и през повечето дни от месеца. Температурите са доста високи...

обновено на 01.07.25 в 11:29

ПГВАД “Христо Ботев” - училище със 118 годишна история

Професионалната гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ - гр.Пловдив има водеща роля в професионалното обучение, успешно внедрява дуалната система на обучение и получава международно признание, като съчетава умело занаята и творчеството, съхранява традицията и приема новостите. Основните приоритети на училището са..

публикувано на 01.07.25 в 11:05