Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бюджетът ще предизвика напрежение, а не регулаторите

Любомир Стефанов
Снимка: БГНЕС
Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение. 

"Борисов вече заяви, че това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много внимателно обмислено и балансирано, тъй като бюджетът всъщност е онзи документ, който ни показва реалната политическа физиономия на управлението. Дали ще бъде то по-ляво, по-дясно, центристко или т.н., от това зависи какви параметри ще има, какъв е дефицитът, колко са предвидените заеми, всички тези макроикономически показатели, разбира се и капиталовата програма, така че предстои да видим. Напрежение ще има и то ще е много по-голямо от това, кой да бъде в регулаторите", коментира Стефанов. 

По думите му естествено е да има напрежение, щом в правителството има различни партньори, които имат и различни виждания. Но ако целта е обща, трусовете няма да бъдат такива, че да разпаднат коалицията, а по-скоро ще се мисли как да се постигне общата цел. Любомир Стефанов посочи, че по усилените разговори в коалицията, може да се съди, че привидно има някакъв синхрон, но все пак все още няма подписано коалиционно споразумение или някаква управленска програма. 

Той припомни, че в предишния редовен кабинет регулаторите и назначенията в тях се оказаха непреодолим фактор, но допълни, че тогава нещата започнаха отзад напред. 

"Започнаха с голямата "гранд" цел, която си поставиха от коалицията и тя беше да ремонтират Конституцията. Това обаче се оказа, ако използваме един театрален жанр, „финале гранде“, по-скоро приличащо на фиаско. И впоследствие се сетиха, когато видяха, че часовникът с обратното броене е включен, да направят нещо, относно регулаторите, бидейки пределно ясно, че на тези регулатори срокът им е изтекъл и то доста отдавна", поясни политологът. 

Според него Борисов, като опитен министър-председател знае, че държава не може да работи без функциониращи институции и регулаторни органи. Той изрази надежда, че опозицията ще играе активна роля, за да се получи дебат в парламента. По думите му гласовете на Алианса за права и свободи на Доган са важни, така че вероятно и те ще бъдат възмездени с назначения в регулаторите. Но изтъкна, че ако от партията на Доган предложат човек с подходяща квалификация, който би свършил работа, от която  няма да се срамуваме, ще е добре дошъл. 

"Това е началото, в намиране на представители от всички политически партии, не само тези в коалицията, но и в опозицията и ако е така, само добри дни ни чакат. Но ако е партизанското, частното, личното, знаете в какъв сценарий отиваме", каза още Любомир Стефанов. 

По отношение на протестите, той посочи, че наистина доходите са нараснали чувствително, което може да се види и от данните на Националния статистически институт. Но добави, че гражданите усещат това по джоба си по различен начин заради цените, които се увеличават всяка седмица. По думите му всеки от тези, които подкрепят протеста срещу цените, има свои лични мотиви за това. 

"Г-жа Манолова, знаете, в момента е в кампания да стане за пореден път омбудсман, така че е ясно  какво иска да направи. Тя и преди това беше известна с такова търсене на внимание, заиграване и придаване на важност като бранител на народа – своеобразен Робин Худ или хайде – Жана Д`Арк, да бъда политкоректен. Но този протест има смисъл, ако разберем защо се случват тези неща, а не популистки да бъде яхнат от една или друга партия", каза Стефанов. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Професор Станимир Кабаиванов гост в "Добро утро, ден!"

Заместник-ректорът на ПУ „Паисий Хилендарски“ професор Станимир Кабаиванов е гост в рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица. Той е завършил с отличие Математическата гимназия в Пловдив със специлност „Физика и английски език“, а след това макроикономика в ПУ „Паисий Хилендарски“ с отличен успех и финансов мениджмънт с пълно шест...

обновено на 29.03.25 в 08:44

Студеният април - опасен за разсада, фермерите да го пазят

Средата на април ще е опасен за разсада на земеделците, заради по-ниските температури. На 11 и 12 април минималните температури ще са между 3 и 4 градуса. Това предупреди синоптикът Петър Янков от НИМХ и призова фермерите да предприемат превантивни мерки.   По думите му най-лесният начин да се предпазят културите от студените дни е..

публикувано на 28.03.25 в 17:01
Любомир Канов

Смяната на времето нарушава фината настройка на организма

Смяната на времето нарушава цялата фина настройка на организма. Това заяви в програма "Ден след ден" психиатърът д-р Любомир Канов, който е твърдо против този процес. Според него човешкият организъм е съвършено настроена  машина, която работи в т.нар. физиологични цикли и това включва ендокринната система, мозъчната дейност, етапите и стадиите на..

публикувано на 28.03.25 в 16:49

Държавата е като оркестър с главен диригент Пеевски

Стабилността на управлението след последните събития коментира в програма "Ден след ден" политологът Андрей Велчев, преподавател в ПУ "Паисий Хилендарски“. Според него усещането в българските граждани, особено след влизането на партия Величие и сканадала с Тотото и всичко, което започва да се насабира и в един момен ще изригне, е като военна..

публикувано на 28.03.25 в 16:43

Разследването срещу Теодора Георгиева е безпрецедентно

За скандала с българския европрокурор Теодора Георгиева, за противоречията, обвиненята и напрежението сред българските политици и за отражението върху работата на европейската прокуратура е интервюто на Антоанета Петричанска с Петър Бакърджиев от Института за правни анализи и изследвания. „Разследването и скандалът, който то произведе,..

публикувано на 28.03.25 в 15:53