Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В УХТ вече работи дигитален асистент

Автор:

Ректорът на Университета по хранителни технологии - Пловдив проф. Галин Иванов “назначи” дигитален сътрудник – Алма. Това е женски социален робот с изкуствен интелект, част от цяло семейство от интелигентни устройства, съобщиха от висшето училище.

Пред ректорското ръководство Алма демонстрира своите социални умения – разпознава лица, презентира и комуникира, информира и консултира, посреща студенти и гости, поднася кафе и сладкиши,  участва в дегустации на храна, вино и пиво. Тя вече пее химна на България и международния студентския химн „Гаудеамус игитур“. Чрез вградения проектор може да прожектира и коментира презентации и видео материали, което я превръща в своеобразен асистент на преподавателите в извеждането на лекции и упражнения. Освен това може да прави запис и интерпретация на текст и да асистира при провеждане на заседания на академични и факултетни съвети. 

„Очаквам от Алма да съкрати натоварването на колегите, като се заеме с ежедневната рутинна работа и им предостави повече време за творчество, наука и проектна дейност“, коментира проф. Валентина Николова-Алексиева, декан на Стопанския факултет, където се е зародила и идеята за робота.

Алма разпознава лица, хора и събития. Когато сензорите й засекат студент, тя може да го поздрави, да му напомни за седмичната му програма, да го ориентира към определени лаборатории и зали, да го информира за предстоящи събития, дори и за менюто в студентския ресторант. 

Освен изкуствен интелект, Алма проявява и “естествения” си интелект. Тя умее да изпълнява специфични действия и като една истинска дама не може да скрие емоциите си – плаче, пее и танцува.

УХТ изгради и дигитална лаборатория, съобразена напълно с изискванията на Образование 5.0. Тя е обзаведена с работни станции и дигитални стени, както и с компютри от висок клас за обучение чрез холограми. В нея студентите се обучават, чрез геймификация и холограмни изображения на технологичните процеси в хранителната и туристическата индустрия, на критично мислене, работа в екип, управленски и предприемачески умения. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Разпознаваме климатичната криза, но не вярваме в решенията

Екологичната чувствителност е висока, но не води до участие, показва проучването проведено от сдружение BG Бъди Активен, сред граждани от 63 населени места в страната. Изследването разкрива дълбок разрив между екологичната загриженост и доверието в институционалните действия. Изследването е част от международната инициатива..

обновено на 17.04.25 в 13:21

В международния ден на болните от хемофилия

На 17 април отбелязваме Световния ден на болните от хемофилия. В България засегнатите са 700 души, от които 120 деца (към 2017 г.). Целта на това е отбелязване е всички ние, които сме около хемофилиците, да бъдем отговорни и информирани за тяхното състояние. Сред целите е подобряването на живота на самите болни и по-лесният достъп им до медицински..

обновено на 17.04.25 в 12:06

Фестивалът за улични изкуства 6Fest с поредно издание в Пловдив

Фестивалът ще се реализира в три поредни дни, от 24 до 27 април, с карнавални шествия, огнени спектакли, живи статуи, театромат, гигантски марионетки и кукли, музикално и карнавално шествие. Шестнайстото му издание ще събере артисти от осем държави. За шеста поредна година, фестивалът е част от културния календар на Община Пловдив...

обновено на 16.04.25 в 17:59

Безплатен кастинг за актьори в края на април

Ако винаги сте мечтали да станете актьори и сте искали да стъпите на сцена, но не сте имали тази възможност, запазете си датата 27- април, която може да се окаже Вашият звезден тръмплин към необятния свят на театралното изкуство! "Кастинг за любители на театралното изкуство" е събитието, което организират в НЧ "Кемал Ататюрк" - Пловдив, и за което ни..

публикувано на 16.04.25 в 17:23

Целебната сила на приказките в нов сборник

Нашите предци са познавали приказкотерапията и са знаели, че вълшебните приказки притежават силата да лекуват съдбата. От дълбока древност в приказките са кодирани послания и знания. И до днес хората ценят мъдростта в приказните истории, защото в тях е съхранен опитът на много поколения. Родовите терапевти от Българска асоциация по родова..

обновено на 14.04.25 в 18:26