Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родителите да разговарят с децата и да познават интересите им

„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция.  Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното тийнейджърско предизвикателство от Тик Ток ще има своите последователи и в България. 

Темата коментира в програма "Ден след ден"  Зорница Трифонова от Асоциация „Родители”, която има три деца и предизвикателствата в социалните мрежи не са ѝ непознати.

Тя сподели, че към този момент подаден сигнал към Центъра за безопасен интернет за подобен случай у нас няма, но родителите могат да се консултират на телефона на центъра по темата и да получат съвет от специалистите там. Помощ могат да получат, анонимно и деца.

"Нормално е, когато децата израстват да са непокорни, да предизвикат възрастните, да предизвикат границите или сами себе си да провокират, да направят нещо, което им се струва страшно и опасно. Това е нормално, защото така децата трупат опит. Но когато  опитът минава през това да бъде опасен за децата е много важен разговорът между възрастния и детето, в който възрастният дава на детето възможност да погледне през самото предизвикателство и през нужда, която  задоволява детето", коментира Трифонава

Според нея децата са готови на това опасно предизвикателство, мобе би защото имат нужда да се почувстват големи, можещи, вземащи сами решение, нуждата от внимание и да бъдат  харесвани от останалите деца. 

По думите й много често това е факторът, предизвиквайки се едно друго и през предизвикателства в социалните мрежи, децата искат да се харесат на приятелите си или да бъдат обичани, да са част от групата, да не бъдат изключени.

Тя допълни, че децата са склонни на подобни постъпки най-често във възрастта, в която  започват все по-малко да търсят контакт с възрастния и той, в случая родителя, да бъде авторитет за тях, е в първите години на тийнейджърството, което започва все по-рано.

"Много важно е ранното говорене и даване на възможност на детето преди да е стигнало до подобни ситуации то вече да има изградени умения как да се пази, защитава или как да отсява това, до което има достъп", посочва  Трифонава и допълва: 

"Това, което много често съветваме родителите, е наистина да се вслушват в мнението на децата си, да разговарят с тях на тези теми, да търсят интересите им".

Повече може да чуете от прикачения звуков файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Изборите в Румъния бяха "за" или "против" Европа

Румъния вече има избран нов президент. Независимият кандидат и кмет на Букурещ Никушор Дан победи с 53,6% от гласовете крайнодесния Джордже Симион, който получи 46,4%. Избирателната активност достигна близо 65 процента.  Това е най-голямата избирателна активност  на втори тур на президенстки избори и въобще през 21-ви век  в Румъния.  Изборът..

публикувано на 19.05.25 в 16:40

Необходими са допълнителни 260 хил. лева за заплатите на сестрите

За да се изравнят заплатите на медицинските сестри в училищата и детските градини в Пловдив с тези в яслите, Община Пловдив трябва да осигури допълнителни 260 000 лева. Това заяви главният скертера на Община Пловдив Ангелина Топчиева по повод информацията от КТ „Подкрепа“, че стартират процедура по Закона за уреждане на колективните трудови..

публикувано на 19.05.25 в 15:07

Над 4800 зрелостници ще се явят на ДЗИ в Пловдив и областта

Държавните зрелостни изпити в 12 клас в ще се проведат през тази седмица. Зрелостниците ще положат изпит по български език и литература на 21 май и на 23 май, ще се явят на втората матура. Тази година в Пловдив и областта, в 70 училища ще се проведе първият ДЗИ по БЕЛ, в общо 406 зали ще пишат 4878 зрелостници. Данните съобщи началникът..

публикувано на 19.05.25 в 14:05

Изкуственият интелект може да помага при търсене на работа

Изкуственият интелект може да помага  при търсене на работна ръка. При ясно зададени критерии той извършва дейността по-бързо и прецизно от човек, каза  д-р Росица Стелиянова от Института за икономически изследвания при БАН. Тя е и директор Програми и проекти на АИКБ. Д-р Петър Атанасов от ПУ "Паисий Хилендарски" пък подчерта, че страната ни..

публикувано на 19.05.25 в 07:52
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04