Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". 

Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно увеличават печелбите си и същевременно убиват малкия и среден български производител. В чужбина веригите работят на до 9% отстъпка, а за родните производители понякога имат отстъпки до 60%, което е фрапантно, това е разоряване и убиване, казва Кънчо Стойчев.

Това е злоупотреба с прекомерна търговска сила и то е описано в законодателството, но няма държава, която да го проследи. На практика големите търговски вериги са в монопол и картел и вече държат нд 60% от пазара и те си правят каквото си искат.

Успешните нации се грижат за малкия и средния бизнес не защото са богати, а са богати, защото се грижат за малкия и средния бизнес, поочи Кънчо Стойчев. В Германия 88% е процентът на малкия и седен бизес и това е гръбнакът на икономиката.

По думите му нашата политическа класа е "за изхвърляне", те се грижат  само за зодоваляване на собствените си интереси и алчност. Не армията и самолетите, а продоволствението  и българското земеделеие е истинският въпрос на националната ни сигурност.

Нашето производство е смачкано. Пример е т.нар "бяла марка" на веригиге, които взимат продуктите от производителите и така ги заробват, защото производителят тегли кредити, започва да произвежда повече, но като няма собствена марка става роб завинаги, тъй като ако го изхвърлят, няма възможност да продава, не може да обслужва кредитите си и фалира. В много страни тази практика е забранена, но не и у нас, посочи Кънчо Стойчев.

Ако има държава, има и начини търговците да бъдат поставени на място и затова има логика в регулацията на надценките, както и да се налагат глоби, както се прави в други страни. 

Не сме бедни, защото нямаме пари, а защото сме ограбвани от картели и монополи, обобщи Кънчо Стойчев.

 Цялото интервю е в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04

Действията на президента са саботаж, популизъм и лицемерие

Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..

публикувано на 16.05.25 в 16:42

Искаме увеличение на заплатите в музеите и галериите

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..

публикувано на 16.05.25 в 15:39

Необходим е дълбок структурен анализ за ситуацията в БНР и БНТ

След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..

публикувано на 16.05.25 в 11:06

Младите не могат да компенсират излизащите от пазара на труда

До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..

публикувано на 15.05.25 в 17:01